Britským poslancom sa nepodarilo dokázať podozrenia z ruského zasahovania do referenda o brexite z roku 2016. Podľa správy je podozrenia z ruského zasahovania do referenda „ťažké, ak nie nemožné dokázať". V plebiscite z júna 2016 sa 52 percent Britov vyslovilo za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.
Autori správy však zároveň kritizovali britskú vládu za to, že jej príliš dlho trvalo, kým si hrozbu ovplyvňovania referenda Ruskom uvedomila. Poslanci označili za „udivujúce", že sa britské úrady nesnažili ochrániť britské referendum pred takouto potenciálnou ruskou hrozbou. Že takéto riziko existuje, bolo podľa správy jasné už v roku 2014. Vtedy už podľa nich boli k dispozícii dôkazy o zasahovaní Ruska do referenda o nezávislosti Škótska.
„Vláda nepodnikla kroky na ochranu (hlasovacieho) procesu v Spojenom kráľovstve v roku 2016," píše sa v správe parlamentného výboru pre dohľad nad bezpečnostnými a spravodajskými službami (ISC). Podľa autorov správy vyvstávajú „vážne otázky", prečo sa ministri britskej vlády potenciálnej ruskej hrozbe dlho nevenovali a tejto téme sa, naopak, „aktívne vyhýbali".
Rusko sa pokúsilo ovplyvniť škótske referendum o nezávislosti, píše The Daily Telegraph
Nebezpečenstvo si podľa správy uvedomili až po útoku hackerov na počítače americkej Demokratickej strany pred prezidentskými voľbami v USA v novembri 2016. Útoky zrejme podnikli skupiny ruských hackerov. Správa ISC bola predložená britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi už vlani v októbri.
Johnson ju však vtedy odmietol zverejniť s ohľadom na nadchádzajúce voľby do Dolnej snemovne britského parlamentu, ktoré sa konali v decembri. Britská opozícia vtedy podozrievala premiéra z toho, že správu nechce publikovať, pretože by dokázala úlohu Ruska v tzv. brexitovej kampani za odchod Británie z Európskej únie, ktorej hlavným aktérom bol práve Johnson.
Výbor ISC sa minulý týždeň zišiel v novom zložení a ihneď oznámil, že správu zverejní ešte predtým, ako sa poslanci rozídu tento týždeň na letné parlamentné prázdniny.