Vymáhanie neoprávnenej štátnej pomoci pre príjemcov v SR sa od marca zjednoduší a zrýchli. Vyplýva to z novely zákona o štátnej pomoci a Exekučného poriadku, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Prerokovaná bola v zrýchlenom konaní počas aktuálnej mimoriadnej schôdze parlamentu, a to kvôli hroziacim vysokým pokutám od Európskej komisie (EK).

"Ak EK rozhodne, že na Slovensku bola poskytnutá neoprávnená štátna pomoc, tak SR vrátane súdov je povinná túto pomoc vymôcť. V doterajšej súdnej praxi pri rozhodovaní o vrátení neoprávnenej štátnej pomoci súdy v posledných rokoch prijímali riešenia, ktoré vedú k popretiu pravidiel Európskej únie (EÚ)," konštatoval po tohtotýždňovom rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

Aktuálnym príkladom je prípad košickej spoločnosti Frucona. "EK ešte v júni 2006 rozhodla, že štátna pomoc poskytnutá spoločnosti Frucona Košice v sume asi 13,83 milióna eur nie je zlučiteľná so spoločným trhom EÚ a Slovensko má prijať všetky opatrenia na vymáhanie poskytnutej neoprávnenej pomoci. Napriek tomu nebola vymožená. Preto navrhujeme zmenu, aby sa rozhodnutie EK stalo exekučným titulom," priblížil šéf rezortu financií.

Neoprávnenosť štátnej pomoci v tomto prípade potvrdil vlani v decembri aj Európsky súdny dvor (ESD) v Luxemburgu. Vzhľadom na tento rozsudok môže EK podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) začať konanie, v ktorom Slovensku hrozí paušálna pokuta minimálne 896-tisíc eur a denné penále do vymoženia neoprávnenej štátnej pomoci od 1 037 až do 62 220 eur. "Preto je potrebné zmeny právnej úpravy vykonať čo možno najskôr," zdôraznila dnes v parlamente ministerka.

Novelizácia tiež ruší odkladný účinok námietok proti exekúcii. Vydaním exekučného príkazu tak bude môcť pristúpiť súdny exekútor k priamemu vykonaniu exekúcie.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch