Poslanci Národnej rady dnes prelomili veto prezidenta a opätovne schválili novelu zákona o štátnej pomoci a Exekučného poriadku. Jej cieľom je zjednodušenie a zrýchlenie vymáhania neoprávnenej štátnej pomoci pre príjemcov na Slovensku. Novelu pôvodne snemovňa schválila na mimoriadnej februárovej schôdzi v skrátenom konaní, a to kvôli hroziacim pokutám od Európskej komisie.
Vládu trápia predovšetkým problémy s vymáhaním pomoci od košickej Frucony. "EK ešte v júni 2006 rozhodla, že štátna pomoc poskytnutá spoločnosti Frucona Košice v sume asi 13,83 milióna eur nie je zlučiteľná so spoločným trhom EÚ a Slovensko má prijať všetky opatrenia na vymáhanie poskytnutej neoprávnenej pomoci. Napriek tomu nebola vymožená. Preto navrhujeme zmenu, aby sa rozhodnutie EK stalo exekučným titulom," tvrdil v minulosti minister financií Ivan Mikloš.
Neoprávnenosť štátnej pomoci v tomto prípade potvrdil vlani v decembri aj Európsky súdny dvor (ESD) v Luxemburgu. Vzhľadom na tento rozsudok môže EK podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) začať konanie, v ktorom Slovensku hrozí paušálna pokuta minimálne 896.000 eur a denné penále do vymoženia neoprávnenej štátnej pomoci od 1037 až do 62.220 eur.
Prezident Ivan Gašparovič vrátil zákon pre pochybnosti, že niektoré jeho ustanovenia nie sú v súlade s princípmi právneho štátu. Upozorňoval, že schválená zmena by sa nemala použiť na vymáhanie pomoci v starších prípadoch.
Poslanci nakoniec prezidenta prehlasovali, prijali len posunutie účinnosti na 1. júna. Viacerí koaliční poslanci sa však pri rozhodovaní o prezidentových pripomienkach zdržali hlasovania. Najväčšie pochybnosti spomedzi vládnych strán prejavili zákonodarcovia KDH, proti pripomienkam I. Gašparoviča ale nehlasovali ani niektorí členovia zvyšných troch vládnych poslaneckých klubov.
Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko