Zmenu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov prijal dnes parlament. Návrh predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) našiel v pléne podporu, pričom pôvodná verzia prešla istými zmenami. Zo 145 prítomných poslancov 78 novelu podporilo, 67 opozičných zákonodarcov sa na hlasovaní nezúčastnilo.

Poslancovi NR SR bude prináležať plat vo výške trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy odo dňa, kedy zloží Ústavou SR predpísaný sľub. Po zániku mandátu by mal dostať dvojmesačné odstupné, ak bol poslancom menej ako päť rokov. Ak bol členom zákonodarného zboru päť alebo viac rokov, dostane trojmesačné odchodné. Nebude sa to však vzťahovať na tých poslancov, ktorí budú zvolení do NR SR aj v nasledujúcom volebnom období, stanú sa členmi Európskeho parlamentu alebo budú zastávať inú ústavnú funkciu.

Plat poslanca bude po novom odvodený od výšky deficitu, pričom pôvodný návrh predpokladal, že poslanecké platy od nového roka klesnú o dvojnásobok deficitu verejných financií. Parlament však schválil pozmeňujúci návrh Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS), že ak deficit bude sedem a viac percent, tak sa platy znížia o 15 percent trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy. V prípade, že sa bude schodok pohybovať medzi piatimi a siedmimi percentami, dôjde k 10-percentnému zníženiu, a keď bude deficit v rozmedzí od troch do piatich percent, poslanecká mzda sa zníži o päť percent. Pri deficite nižšom ako tri percentá sa platy znižovať nebudú.

Schválené zmeny by mali viesť k tomu, že ak sa poslanci budú správať zodpovedne, môžu ich príjmy dokonca mierne rásť, uviedol predkladateľ. Zmrazenie platov, ktorým výšku poslaneckých platov riešila vláda Roberta Fica (Smer-SD), šéf NR SR nepovažoval za dobré riešenie. Fico v tejto súvislosti tvrdil, že Sulíkove zmeny zabezpečia, že o štyri roky bude mať poslanec o 6000 eur vyšší plat, než má teraz.

Zmena sa dotkne aj poskytovania odmien štátnym zamestnancom v politických funkciách, ktorým bude možné poskytnúť odmenu vo výške maximálne 20 percent ročného funkčného platu. Predsedovia vyšších územných celkov nedostanú 13. a 14. plat a ich odstupné bude po skončení funkcie upravené rovnako ako pri ostatných zamestnaniach vrátane poslancov.

Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo