Novú legislatívu predložili poslanci Dušan Tittel, Tibor Jančula (obaja SNS), Irén Sárközy (Most-Híd) a Martin Glváč (Smer-SD). Podľa predkladateľov sa spomínaným návrhom napĺňa programové vyhlásenie vlády. Vláda podľa neho zriadi verejnoprávny Fond na podporu športu ako nástroj na centralizáciu zdrojov a kontrolu financovania športu na centrálnej úrovni.

„Zriadenie Fondu na podporu športu je ďalším krokom, ktorý významným spôsobom reflektuje na autonómiu v športe," uviedli predkladatelia. Návrh podľa ich slov kopíruje vzor fondu na podporu umenia, so zohľadnením niektorých špecifík športu ako oblasti, ktorej význam je zdôraznený nielen existenciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ale i vytvorením osobitnej pozície štátneho tajomníka pre šport.

Podpora prostredníctvom príspevku

Najvyšším, výkonným a štatutárnym orgánom fondu má byť správna rada zložená z 11 členov. Kontrolným orgánom fondu má byť päťčlenná dozorná rada. Fond bude mať aj odborné komisie, ktoré budú posudzovať predložené projekty a predkladať návrhy na ich financovanie.

Fond môže poskytnúť podporu prostredníctvom príspevku na projekt alebo príspevku na športový poukaz na základe schváleného projektu, ktorého účelom je podpora športu mládeže. Keďže návrh zákona predpokladá kreovanie správnej a dozornej rady do 30. novembra 2019, už v tomto roku by malo ministerstvo školstva vyčleniť na zabezpečenie prevádzky fondu príspevok vo výške 200-tisíc eur.

Do fondu pôjdu milióny eur

Následne návrh predpokladá, že rezort školstva poskytne fondu každoročne príspevok najmenej vo výške 20 miliónov eur. Fond by mal sídliť v Bratislave.

„Museli sme si obhájiť 20 miliónov eur, pripravili sme na to materiál. Myslím si, že sme veľmi korektne vstúpili do diskusie s koalíciou, snažili sme sa presviedčať aj opozíciu. Osobne ma teší, že 97 hlasov bolo za, 0 proti a 45 sa zdržalo hlasovania. Beriem to ako výraznú podporu aj zo strany opozície, ak bolo 0 proti, je to víťazstvo na našej strane. Stále tvrdím, že šport nikomu neubližuje, práve naopak. Chceme dostať prevenciu z nemocníc na športoviská, znížiť nadmernú konzumáciu liekov a rozpohybovať deti. Na to potrebujeme peniaze a verím, že ako je úspešný fond na podporu kultúry, tak sa nám podarí vdýchnuť život aj do Fondu na podporu športu," povedal štátny tajomník pre šport Jozef Gönci.

Schválené zmeny v pléne NR SR sa týkajú aj zákona o športe, upravujú podmienky bezúhonnosti športových odborníkov, týkajú sa i názvu a symboliky Slovenského olympijského a športového výboru či vzdelávania v oblasti boja proti dopingu. Okrem toho aj postupu pri dočasnom pozastavení spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov a pri strate spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov.

Zvyšuje sa tiež limit verejných prostriedkov, od ktorého sa odvíja povinnosť športovej organizácie urobiť výročnú správu overenú audítorom. Upravuje sa tiež zákon o príspevku športovému reprezentantovi, podľa novely bude mať naň nárok aj medailista z majstrovstiev sveta či majstrovstiev Európy v disciplíne, ktorá v danom čase nebola v programe olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier.