Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, v stredu odhlasovala návrh zákona, ktorý ruší povinnosť poslancov zverejňovať svoje výročné správy o príjme a majetku. Tento krok môže výrazne oslabiť transparentnosť.
Poslanci však budú naďalej každý rok povinní predložiť priznanie o príjmoch daňovým úradom a na základe týchto údajov informácií bude zverejnený akýsi „výpis“, avšak so zachovaním ochrany osobných údajov. Uviedol to poslanec Pavel Krašeninnikov na webe Štátnej dumy.
Návrh zákona bol schválený v treťom a záverečnom čítaní v dolnej komore parlamentu. Ešte ho musí schváliť horná komora parlamentu, Rada federácie, a podpísať ho ruský prezident Vladimir Putin – to je však obvykle už len formalita.
„Fakticky sa vraciame k sovietskemu modelu boja proti korupcii, keď môžu konať len orgány činné v trestnom konaní,“ povedal politológ Alexej Makarkin pre denník Kommersant.
Putin vydal vlani v decembri dekrét, ktorým po dobu trvania takzvanej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine zrušil povinnosť poslancov nahlasovať svoje príjmy a majetok.
Medzinárodná organizácia Transparency International zaradila Rusko na 136. miesto zo 180 krajín v Indexe vnímania korupcie za rok 2021.