„Zahraničný výbor NR SR odmieta akékoľvek prejavy legitimácie, okupácie a anexie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR,“ píše sa v uznesení, ktoré schválili poslanci siedmimi hlasmi, nikto nehlasoval proti a jeden sa zdržal.
Počas zasadnutia výboru vystúpil aj poslanec P. Marček, ktorý sa obhajoval. Keď Martin Klus (SaS) začal vyvracať jeho tvrdenia dôkazmi o tom, že Krym nebol vždy ruský, P. Marček z výboru odišiel so slovami, že „toto nebude počúvať“.
Ako na úvod vysvetlila predsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová, poslanec P. Marček porušil pozíciu Slovenska nielen samotnou návštevou, ale aj v rámci programu, keď sa stretával s predstaviteľmi. Považuje za dôležité, aby sa nenechával priestor extrémistom a dobrodruhom, ale aby zazneli aj hodnotové postoje podľa Programového vyhlásenia vlády.
Zároveň sa vyjadrila, že aj vzhľadom na blížiace sa výročie vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa považuje vyhlásenia a činy relativizujúce činy Ruska za cynické.
Nezaradenému poslancovi Zsoltovi Simonovi prešiel návrh, podľa ktorého sa z uznesenia výboru odstránila zmienka o vyhlásení ministerstva zahraničných vecí k Marčekovej návšteve. „Nechcem podporiť vyhlásenie vlády, ktorá sa podieľala na únose Vietnamca, nech je to uznesenie výboru, nie podpora ministerstva,“ argumentoval Z. Simon.
Počas rokovania vystúpil aj poslanec P. Marček. „Nepotrebujeme víza na vstup do Ukrajiny. Ak je Krym ukrajinský, prečo by som si mal pýtať víza. Nedodržiava sa uznesenie ku Kosovu, keďže uznávame ich pasy. Zas je tam dlhá ruka Sorosa a Lajčáka,“ povedal v narážke na známeho filantropa maďarského pôvodu Georga Sorosa.
Na prelome júla a augusta mal nezaradený poslanec P. Marček spolu s viacerými vládnymi poslancami odletieť cez Moskvu na Krym. P. Marček však bol jediný poslanec parlamentu, ktorý letel na Krym, sprevádzali ho však viacerí slovenskí podnikatelia.