Právomoc generálneho prokurátora zrušiť rozhodnutie podľa paragrafu 363 Trestného poriadku sa zatiaľ obmedzovať nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli v utorkovom hlasovaní novelu Trestného poriadku, ktorú predložil Alojz Baránik. Chcel, aby navrhnúť postup podľa paragrafu mohli len poškodený a zúčastnená osoba, a to len v neprospech obvineného. Proti hlasovali okrem opozície aj poslanci Sme rodina i niektorí poslanci klubu OĽANO.

Na snímke v popredí poslanec NR SR Alojz Baránik (SaS), hore sprava podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) a Marek Šefčík (OĽaNO) počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu 4. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Baránikovi poslal advokát Ribár jasný odkaz, čo si myslí o návrhu k paragrafu 363

Postup podľa paragrafu 363 sa rušiť nebude

Poslanec navrhoval zúžiť okruh osôb, ktoré sú oprávnené podať návrh na postup podľa paragrafu 363, len na poškodeného a zúčastnenú osobu, ktorí by mohli navrhnúť zrušenie rozhodnutia len v neprospech obvineného. „Rovnako aj generálny prokurátor bude môcť zrušiť právoplatné rozhodnutie z úradnej povinnosti len v neprospech obvineného," navrhoval poslanec. „Paragraf 363 hovorí o tom, že generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Môže tak urobiť aj na návrh obvineného a zrušiť obvinenie v jeho prospech.

Maroš Žilinka a Mária Kolíková
Neprehliadnite

Generálny prokurátor reaguje na návrh politikov zmeniť používanie paragrafu 363

Baránik argumentoval príliš širokou právomocou

Táto právomoc je podľa Baránika definovaná tak široko, že stráca charakter mimoriadneho opravného prostriedku. Umožňuje to podľa neho napríklad zrušiť nielen rozhodnutia vo veci samej, ale aj rozhodnutia procesného charakteru. „Neraz týmto postupom dochádza k zrušeniu uznesení o vznesení obvinenia, čo v konečnom dôsledku vedie k zastaveniu trestného konania, pretože generálny prokurátor vysloví nezákonnosť dôkazov," tvrdil.

K zrušeniu uznesenia o vznesení obvinenia podľa poslanca dochádza v skorej fáze trestného stíhania. Myslí si, že právomoc rozhodovať o vine či nevine obvineného patrí výlučne súdu.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Neprehliadnite

Ministerka Kolíková považuje návrh A. Baránika na zmenu paragrafu 363 za jedno z riešení