Európsky parlament prijal plán na zvýšenie energetickej účinnosti budov. Vyžaduje, aby nové budovy mali od roku 2030 nulové emisie, verejné budovy už od roku 2028.

Od roku 2040 by sa podľa tohto plánu mali úplne prestať používať kotly na fosílne palivá, pričom už od roku 2025 bude zakázané na tieto kotly poskytovať dotácie.

V prípade hybridných vykurovacích systémov, ktoré kombinujú kotol napríklad s tepelným čerpadlom, budú finančné stimuly možné aj naďalej.

Budovy podľa Európskej komisie v súčasnosti spotrebúvajú dve pätiny energií v Európskej únii a produkujú 36 percent emisií skleníkových plynov. Cieľom revidovanej smernice je dosiahnuť úplnú klimatickú neutralitu do roku 2050.

Za prijatie navrhovanej revízie príslušnej smernice o energetickej hospodárnosti budov hlasovalo 370 poslancov, 199 bolo proti a 46 sa zdržalo. Nadobudnutie účinnosti si vyžaduje, aby smernicu ešte formálne schválila aj Rada EÚ, zložená z členských štátov.

Hlasovaniu predchádzala búrlivá debata, v ktorej zazneli argumenty za prijatie v podobe budúcoročných nižších účtov za energie a vytvorenie tisícov nových pracovných miest v stavebníctve, ako aj argumenty odporcov, že ide o „zelené šialenstvo“ a vytýčené ciele sú nerealistické a nedosiahnuteľné.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke výstavba prvého slovenského mrakodrapu, Eurovea Tower.
Neprehliadnite

Stavebníctvo je stále v slabej kondícii, navyše výstavbe nových budov sa črtajú horšie časy