Ukrajinskí dobrovoľníci, uviaznutí v zákopoch na kľúčovej východnej frontovej línii, žili z jedného zemiaka na deň. Rusi na nich pálili z diel aj raketami Grad. Nevycvičení, v rukách len ľahké zbrane, modlili sa, aby sa paľba skončila a aby ani oni nemuseli namieriť svoje tanky na Rusov.
„Oni (Rusi) už vedia, kde sme, a keď ukrajinský tank vystrelí z našej strany, prezradí to našu pozíciu," prezradil veliteľ roty Serhij Lapko pri spomienke na nedávnu bitku. „A začnú strieľať so všetkým, Grad, mínomety... A ty sa len modlíš, aby si prežil," prezradil v nedávnom rozhovore pre denník The Washington Post.
Obraz nezraniteľnosti
Denník poznamenal, že ukrajinskí lídri prezentovali obraz nezraniteľnosti svojich dobrovoľníckych a profesionálnych síl, ako sa triumfálne postavili ruskému náporu. Videá z útokov na ruské tanky alebo pozície boli denne zverejňované na sociálnych sieťach. Ukrajinským silám sa podarilo zmariť ruské snahy o dobytie Kyjeva i Charkova a dosiahli aj víťazstvá na bojiskách na východe krajiny - v Donbase. Skúsenosti veliteľa Lapka a jeho skupiny dobrovoľníkov však ponúkajú vzácny a realistickejší obraz konfliktu.
Po troch mesiacoch sa táto rota zložená zo 120 mužov - v dôsledku úmrtí, zranení a dezercií - scvrkla na 54. Pred ruskou inváziou boli civilistami a nikdy nečakali, že ich vyšlú na jednu z najnebezpečnejších frontových línií na východe Ukrajiny. Tam ich nadriadení opustili a oni bojovali o prežitie.
Velenie
„Naše velenie nenesie žiadnu zodpovednosť," povedal Lapko. „Pripisujú si zásluhy len za naše úspechy. Neposkytujú nám žiadnu podporu."
Obavy Lapka, ale aj jeho zástupcu Vitalija Chrusa nedávno tlmočila čata 3. práporu 115. brigády so sídlom v obkľúčenom meste Severodoneck. Vo videu, potvrdenom ako autentické, dobrovoľníci oznámili, že už nebudú bojovať, pretože im chýbajú poriadne zbrane, tylová podpora a vojenské vedenie.
„Posielajú nás na istú smrť,“ uviedol vo videu dobrovoľník s tým, že podobné video natočili aj príslušníci 1. práporu 115. brigády. „Nie sme sami, je nás veľa."
Ukrajinská armáda poprela tieto tvrdenia, pričom uviedla, že „dezertéri“ mali všetko, čo potrebovali na boj. „Mysleli si, že prišli na dovolenku,“ tvrdil jeden z velenia. „Preto opustili svoje pozície."
Fosforové bomby
Lapko a Chrus okrem iného obvinili Rusov z používania fosforových bômb a zápalných zbraní, ktoré medzinárodné právo zakazuje používať proti civilistom. „Exploduje to vo výške 30 až 50 metrov a pomaly klesá a všetko spáli," povedal Chrus.
„Vieš, čo máme proti fosforu?" spýtal sa Lapko. „Pohár vody, kúsok látky, ktorou si zakryješ ústa!" Lapko a Chrus očakávajú, že smrť si ich nájde na fronte. Lapko preto nosí so sebou pištoľ. „Je to proti nim len hračka, ale mám ju preto, že ak ma zoberú, zastrelím sa," povedal.
Po rozhovore prišiel zákrok
Lapko a Chrus hovorili s The Washington Post aj napriek tomu, že môžu čeliť vojenskému súdu a väzeniu, poznamenal denník. A niekoľko hodín po rozhovore vtrhla do ich hotela vojenská tajná služba.
Chrusa a ďalších bojovníkov vzali na dva dni do záchytného centra, pričom ich obvinili z dezercie. Lapka zbavili velenia. Zadržiavajú ho na základni v Lysyčansku, jeho budúcnosť je neistá, dodal The Washington Post.