Na poruchy príjmu potravy sa vlani na Slovensku liečilo 6 172 pacientov. Častejšie išlo o ženy. Vyplýva to z dát, ktoré poskytli všetky zdravotné poisťovne. Mnoho pacientov však lekára nenavštívi, upozornila na to Valentína Sedileková, zakladateľka organizácie Chuť žiť, ktorá s osobami trpiacimi poruchami príjmu potravy pracuje.
„Odbornú pomoc vyhľadá len približne štvrtina ľudí, ktorí s poruchami príjmu potravy žijú. Je našou ambíciou zlepšovať osvetu o týchto ochoreniach a najmä povedomie o tom, že pomoc existuje,“ skonštatovala.
Všeobecná zdravotná poisťovňa v minulom roku zaznamenala 4 403 poistencov s touto diagnózou. Išlo o 2 906 žien a 1 497 mužov. Ochorenie najčastejšie trápilo pacientov vo veku 15 až 18 rokov, uviedla to Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne.
Na poruchy príjmu potravy sa vlani liečilo aj 1 235 poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Z toho bolo 889 žien a 346 mužov. „Najčastejšie sa ochorením trápia chlapci aj dievčatá vo veku sedem až 17 rokov,“ priblížil PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.
Union zdravotná poisťovňa za vlaňajšok evidovala 534 poistencov liečených na poruchy príjmu potravy. Išlo o 74 percent žien a 26 percent mužov. „Najčastejšie išlo o vekovú kategóriu 15 až 18 rokov,“ doplnila hovorkyňa zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová. Poukázala na to, že Union zdravotná poisťovňa sa témam prevencie či liečby porúch príjmu potravy venuje okrem iného aj na sociálnych sieťach.