Portugalská vláda chce v rámci snahy o zníženie štátnych výdavkov zvýšiť vek odchodu do dôchodku o jeden rok na 66 rokov. Pracovná doba štátnych úradníkov sa tiež pretiahne o hodinu denne, respektíve z 35 na 40 hodín týždenne.
Ďalším opatrením, ktoré v piatok večer oznámil premiér Pedro Passos Coelho, je tiež program dobrovoľného rozviazania pracovného pomeru s 30-tisíc štátnymi zamestnancami, čiže piatimi percentami z celkového počtu 600-tisíc zamestnancov vo verejnom sektore.
Kroky, ktoré chce kabinet zavádzať od budúceho roka, majú do roku 2015 ušetriť štátnej pokladnici 4,8 miliardy eur.
„Vďaka týmto opatreniam nemôžu naši európski partneri pochybovať o našom záväzku (voči záchrannému programu dohodnutému s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom)“, povedal P. Coelho podľa agentúry Reuters.
Portugalský minister financií Vitor Gaspar už koncom apríla vyhlásil, že vláda chce znižovať štátne výdavky ešte dva roky po roku 2014, kedy už nebude musieť plniť podmienky záchranného programu. Zároveň vylúčil ďalšie zvyšovanie daní, ktoré sa tento rok zdvihli najviac v histórii krajiny.
Portugalsko sa predvlani stalo po Grécku a Írsku treťou krajinou eurozóny, ktorá musela kvôli dlhovej kríze požiadať o zahraničnú finančnú pomoc. Krajina sa dohodla s EÚ a MMF na záchrannej pôžičke v objeme 78 miliárd eur. Portugalskú ekonomiku odvtedy tlačia nadol opatrenia na zníženie rozpočtového deficitu, ktoré sú súčasťou podmienok úverovej dohody.
Ministri financií eurozóny začiatkom apríla súhlasili s návrhom predĺžiť o sedem rokov lehotu, ktorú majú Portugalsko a Írsko na splatenie úverov od EÚ. Krok má obom krajinám pomôcť vrátiť sa na medzinárodné dlhopisové trhy. Portugalsko a Írsko v minulých dňoch dali najavo, že aj napriek zlej ekonomickej situácii nebudú žiadať Brusel o odloženie rozpočtových cieľov, o ktoré teraz žiadala Francúzsko.
Zdroj: SITA / AP
Portugalský premiér Pedro Passos Coelho
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP