Rating Portugalska klesol do špekulatívneho pásma. Agentúra Fitch znížila rating dlhodobých záväzkov krajiny o jeden stupeň z BBB- na BB+. Výhľad ratingu je negatívny, čo signalizuje, že v strednodobom horizonte môže prísť k ďalšiemu zhoršeniu úverovej známky. Svoju správu agentúra vydala v deň, keď Portugalsko zasiahol jeden z najväčších protestov v jeho dejinách.
Poslednou z trojice veľkých ratingových agentúr, ktorá ešte stále hodnotí úverovú bonitu Portugalska známkou patriacou do investičného pásma, tak zostáva Standard & Poor's (S&P). Moody's znížila rating Portugalska do špekulatívneho pásma už v lete. Fitch odôvodnila svoje rozhodnutie "veľkými fiškálnymi nerovnováhami, vysokou zadlženosťou všetkých sektorov a negatívnymi makroekonomickými vyhliadkami". Výnosy 10-ročných portugalských dlhopisov na trhoch stúpli na 11,47 percenta.
Verejný dlh krajiny do konca roka vzrastie približne na 110 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Fitch tiež predpokladá, že portugalská ekonomika v budúcom roku klesne o tri percentá. Rozhodnutie agentúry je síce ranou pre snahy Portugalska konsolidovať svoje verejné financie, ale nemá bezprostredný vplyv na financovanie krajiny.
Portugalsko si totiž už na trhoch nepožičiava. Začiatkom tohto roka požiadalo EÚ a MMF o finančnú pomoc. Záchranný balík má hodnotu 78 miliárd eur. V rámci plnenia jeho podmienok Lisabon realizuje rozsiahle úsporné opatrenia a implementuje štrukturálne reformy.
Proti vládnym úsporám dnes portugalské odbory usporiadali generálny štrajk, ktorý v krajine narušil hlavne hromadnú dopravu a ďalšie verejné služby. Portugalský pravicový premiér Pedro Passos Coelho, ktorý sa na čelo vlády dostal v júni po tom, čo pre rozpočtové škrty padla ľavicová vláda, vyhlásil, že štrajku neustúpi.
premiér Pedro Passos Coelho
štrajk na lisabonskom letisku
Foto - SITA / AP