Miliardár a filantrop George Soros vo štvrtok uviedol, že prípadná porážka Moskvy vo vojne na Ukrajine by viedla k rozpadu „Ruskej ríše“, čo by podľa neho postsovietske republiky uvítali.
Rozpad by bol zmenou k lepšiemu
„Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu sa nevedia dočkať porážky Ruska na Ukrajine, pretože chcú presadiť svoju nezávislosť,“ povedal Soros v príhovore na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, o ktorom informovala jeho kancelária.
„Znamená to, že víťazstvo Ukrajiny by znamenalo rozpad Ruskej ríše,“ uviedol.
Spojené štáty budú i naďalej podporovať Ukrajinu, povedal Soros, Američan s maďarskými koreňmi. Podľa jeho slov však prezident USA Joe Biden upozornil svojho ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského, že existujú isté hranice a je potrebné zabrániť vypuknutiu tretej svetovej vojny. Zdroj týchto informácii nešpecifikoval.
Sovietsky zväz sa po rozpade v roku 1991 rozdelil na 15 nezávislých krajín. Rusko zostalo z nich najmocnejšou, pričom vlastní najväčší jadrový arzenál na svete, pripomína Reuters.
Putin v uplynulom období viackrát označil vojnu na Ukrajine za existenčný boj so Západom a vyhlásil, že Rusko sa v prípade ohrozenia bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami.
Ruská armáda má podľa Sorosa zlé vedenie, slabé vybavenie a nízku morálku. Ruský prezident sa preto obrátil na súkromnú polovojenskú Vagnerovu skupinu. Soros tvrdí, že tento riskantný krok z krátkodobého hľadiska zafungoval.
Sorosov pohľad na vládu v Pekingu
Miliardár v príhovore hovoril aj o Číne. Podľa neho stratégia nulovej tolerancie covidu otriasla dôverou v Komunistickú stranu. „Súčasná situácia spĺňa všetky predpoklady na zmenu režimu či revolúciu. Je to však len začiatok neprehľadného procesu, ktorého dôsledky sa prejavia až po dlhšom čase,“ uviedol.
V krátkodobom horizonte podľa neho pravdepodobne ostane pri moci čínsky prezident Si Ťin-pching, pretože v rukách pevne drží všetky nástroje represie. „Som však presvedčený, že Si Ťin-pching nezostane vo funkcii doživotne. Kým bude v úrade, Čína sa nestane dominantnou vojenskou a politickou silou, o čo sa Si Ťin-pching snaží,“ dodal.
Soros považuje Rusko a Čínu za vedúcich členov skupiny vzostupných „uzavretých spoločností“, v ktorých je jednotlivec podriadený štátu.