Ficova strana by teraz v 150-člennom parlamente obsadila 62 kresiel. Stratila by tak súčasnú pohodlnú väčšinu 83 hlasov, ktorá jej po voľbách pred štyrmi rokmi umožnila zostaviť jednofarebnú vládu.

Najnovší prieskum agentúra Focus uskutočnila v čase, keď bola časť slovenských učiteľov v štrajku za vyššie platy a za viac peňazí do školstva a kedy zo slovenských nemocníc po hromadných výpovediach odišlo 540 zdravotných sestier nespokojných s novými pravidlami výpočtu miezd. Protest učiteľov a zdravotných sestier sa dostal do popredia predvolebnej kampane, ktorej predtým dominovala skôr migračná kríza a Ficove kritické vyjadrenia k prílivu migrantov do Európy.

Pokles podpory Smeru-SD na dlhodobé minimum zaznamenal už skoršie prieskum agentúry MVK, podľa ktorého by vládna strana dostala 32,1 percenta hlasov.

S odstupom za sociálnymi demokratmi skončila v sondáži Focusu s podporu 13,7 percenta nová strana # Sieť neúspešného prezidentského kandidáta Radoslava Procházku. Táto strana si oproti januáru mierne polepšila a získala by v snemovni 25 kresiel.

Na treťom mieste skončila mimoparlamentná nacionalistická Slovenská národná strana (SNS), ktorá bola v rokoch 2006 až 2010 za prvej vlády terajšieho premiéra Fica súčasťou vládnej koalície. SNS by podľa prieskumu získala 8,1 percenta hlasov a 15 mandátov. Prípadná koalícia Smeru-SD a SNS by tak mala v snemovni tesnú väčšinu.

Päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu by podľa prieskumu prekročilo celkom sedem strán. Len tesne, s podporou 5,1 percenta, by sa to podarilo opozičnej strane Sloboda a solidarita.