Popredný výrobca šumivého vína cava, spoločnosť Freixenet, oznámil tento týždeň, že chce nechať doma 80 percent svojich zamestnancov v Katalánsku kvôli extrémnemu suchu. Ak úrady žiadosť firmy schvália, tak sa opatrenie dotkne zhruba 600 ľudí, píše denník El País. Problémy so suchom majú však aj ďalší vinári v Katalánsku. Vláda preto navrhla uvoľnenie pravidiel na výrobu šumivého vína s ochranou známkou pôvodu.
Spoločnosť, ktorá je súčasťou nemeckej skupiny Henkell Freixenet, chce nechať doma 615 zo svojich 778 zamestnancov v Katalánsku. Žiada kvôli tomu o ERTE, čo je mechanizmus, ktorý firmám umožňuje dočasne pozastaviť pracovnú zmluvu či znížiť počet pracovných dní a skrátiť tak mzdu zamestnancov. Spoločnosť opatrenie odôvodňuje „vyššou mocou spôsobenou vážnym suchom“ v Katalánsku a nedostatkom hrozna a muštu na spracovanie.
Žiadosť ešte musia schváliť katalánske úrady. Ak sa tak stane, začne ERTE platiť od mája. Odborová centrála CC.OO., ktorá má najväčšie zastúpenie medzi zamestnancami spoločnosť, opatrenia odmieta a žiada rokovania o iných možných opatreniach.
Problémy však majú aj ďalší vinári, ktorí sa zameriavajú na produkciu šumivého vína cava. Silné sucho, ktorému Katalánsko čelí od roku 2021, má podľa združenia vinárov priamy dopad na výrobné objemy. Podľa údajov združenia vinárov produkcia cavy sa v Katalánsku znížila od roku 2021 o skoro 40 percent, a to v situácii, keď o toto perlivé víno rastie záujem na zahraničných trhoch. Sucho podľa denníka El País veľmi dolieha na vinohradnícku oblasť Penedès pri Barcelone.
Na nepriaznivú situáciu v utorok reagovalo španielske ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré chce uvoľniť pravidlá pre výrobu vína s ochranou známkou pôvodu. Ministerstvo navrhuje, aby vinári mohli používať na výrobu vína s ochranou známkou pôvodu aj hrozno z vinohradov, ktoré nemajú certifikáciu na túto výrobu. Vinice sa však musia nachádzať v tradičných oblastiach, kde sa cava vyrába. Ministerstvo tiež dúfa, že nepriaznivá situácia je len prechodná.
Kvôli dlhodobému zrážkovému deficitu Katalánsko vyhlásilo vo februári stav núdze. Úrady tým zaviedli viaceré obmedzenia, ktoré sa týkajú spotreby vody zo strany priemyslu, poľnohospodárstva či domácností. Ani výraznejšie dažde z posledných týždňov dlhodobý nepriaznivý trend nezvrátili.