Banky, stavebné sporiteľne a veritelia poskytujúci spotrebiteľské úvery nemôžu od pondelka žiadať od svojich klientov poplatky za vedenie úverových účtov.
Vyplýva to z novely zákona o bankách, ktorú v polovici mája schválil parlament. Zákaz poplatkov sa vzťahuje na tie, ktoré sú splatné po 9. júni 2013.
"Ide o úverové účty, ktoré vznikajú na základe úverového vzťahu, ale ľuďom nič neprinášajú a sú dôležité iba pre finančné inštitúcie. Klienti bánk tak budú môcť ušetriť na poplatkoch desiatky eur ročne," informuje ministerstvo financií.
Zákaz sa tak týka poplatkov za úkony, ktorých poskytnutie neslúži potrebám spotrebiteľa a slúži len potrebám finančnej inštitúcie.
Naopak, nevzťahuje sa na druhy úverov, pri ktorých je vedenie účtu zmysluplné pre obidve zmluvné strany. Ide napríklad o platobný účet, bežný účet umožňujúci povolené prečerpanie, či kreditné karty.
Novela zákona o bankách tiež prináša možnosť bez poplatku predčasne splatiť hypotekárny úver s variabilnou úrokovou sadzbou, ak počas predchádzajúceho roka nedošlo k zmene tejto sadzby.
Ministerstvo financií v nej upustilo od plánu zakázať pobočkám zahraničných bánk poskytovať klasické hypotekárne úvery.
Pôvodný návrh hovoril o tom, že v prípade, ak banka, ktorá poskytuje osobitné hypotekárne obchody, ukončí svoju činnosť a pretransformuje sa na pobočku zahraničnej banky, čím jej pohľadávky a záväzky prevezme nástupnícka zahraničná banka, nároky klientov z hypotekárnych obchodov zostávajú až do vysporiadania týchto obchodov zachované. No nové hypotekárne obchody by už pobočka nemohla vykonávať.
"Slovenská banková asociácia dlhodobo podporuje myšlienku jednotného finančného trhu v rámci Európskej únie, a preto privítala zmenu stanoviska ministerstva financií," uviedla v máji po schválení novely hovorkyňa bankovej asociácie Monika Klobušická.
Zdroj: Maňo Štrauch
Ilustračné foto - Maňo Štrauch