„Pirátstvo nie je problém ľudí. Je to problém služby. Problém vytvorený priemyslom, ktorý vykresľuje inovácie ako hrozbu pre svoj starodávny recept ako zarábať. Zdá sa, že všetkým je to jedno. No ľuďom nie je,“ napísali tvorcovia programu vo svojom blogu na rozlúčku.
Podobne ako tvorcovia Popcorn Time-u to vidí aj Fred von Lohman, riaditeľ Googlu pre oblasť copyrightu. „Pirátstvo je problémom zlyhania ponuky. Jediný spôsob, ako ho riešiť, je umožniť používateľom rovnako komfortné sťahovanie obsahu legálne. Môžete mať toľko autorskej ochrany, koľko chcete, ale kým nebudete mať plnohodnotnú a ešte príťažlivejšiu alternatívu, tak to nepomôže,“ povedal ešte v roku 2013 v rozhovore pre české Hospodářské noviny.
Popcorn Time dokázal používateľom ponúknuť výborne zvládnutú alternatívu. Na rade sú filmové štúdiá a distribútori. Podarí sa im ich zabehnutým spôsobom presvedčiť dostatočné množstvo ľudí, aby sa boli schopní uživiť?
Zdá sa, že sa o to minimálne pokúsia a radu Freda von Lohmana si k srdcu nevezmú. Ako informoval portál The Next Web, tento týždeň Vyšší súd vo Veľkej Británii prikázal piatim najväčším poskytovateľom internetu v krajine, aby zablokovali prístup na päť internetových stránok, kde sa dá Popcorn Time stiahnuť.
Podľa obhajcu filmových štúdii totiž program nikto reálne nevyužíva na to, aby na ňom pozeral legálne dostupný obsah. Tvorcovia programu naopak vyjadrili ľútosť nad porušovaním základných práv obyvateľov ostrova, ako sú sloboda slova a nezávislosť internetu.
Piráti verzus legislatíva
Pripravené v spolupráci s advokátkou JUDr. Luciou Menkeovou, LLM zo spoločnosti Rowan Legal, s.r.o.
Podľa zákona nastáva porušovanie autorských práv, keď niekto užíva autorské diela (hudbu, seriály, filmy, ...) bez súhlasu ich tvorcov. Tým potom slovenská legislatíva ponúka niekoľko zákonov, na základe ktorých môžu od nechcených užívateľov vymáhať škodu.
Keď užívateľ nejaké dielo chránené autorských právom stiahne alebo inak reprodukuje:
- môže byť stíhaný na základe § 56 Autorského zákona a hrozí mu sankcia vo výške dvojnásobku obvyklej odmeny autora;
- môže byť stíhaný na základe § 422 a nasledujúcich Občianskeho zákonníka a hrozí mu sankcia preplatenia náhrady vzniknutej škody plynúcej z porušenia autorských práv;
- môže byť stíhaný na základe § 283 Trestného zákona a hrozí mu trest podľa vzniknutej škody definovanej v § 125 Trestného zákona.
Trestný zákon pritom ukladá aj niekoľkoročné tresty, podľa závažnosti spôsobených škôd. Legislatíva rozlišuje medzi:
- zásahom do zákonom chránených práv, pričom tento zásah sa potrestá odňatím slobody až na dva roky;
- odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá ak spácha tento trestný čin a spôsobí ním väčšiu škodu, ak ho spácha závažnejším spôsobom konania, z osobitného motívu alebo prostredníctvom počítačového systému;
- odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento trestný čin a spôsobí značnú škodu;
- odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento trestný čin a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo ho spácha ako člen nebezpečného zoskupenia.
Ustanovenie § 125 Trestného zákona neuvádza tresty, ale stanovuje výšku škody v nadväznosti na jednotlivé pojmy:
- škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur;
- škodou väčšou sa rozumie škoda prevyšujúca desaťnásobok tejto sumy;
- značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok tejto sumy;
- škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok tejto sumy (133-tisíc eur).
Tieto sumy sa zdajú byť vysoké, avšak rovnaké zákony platia aj pri porušovaní autorských práv ďalším zdieľaním. Pri zdieľaní totiž vzniká väčšia škoda autorovi. To je prípad torrentov a teda aj programu Popcorn Time.
Pri zdieľaní diel chránených autorským právom zároveň nie je možné uplatniť výnimku, ktorá sa dá aplikovať pri stiahnutí alebo rozmnožovaní diela. Konkrétne ide o prípady, ak:
- rozmnoženinu diela využije užívateľ pre osobnú potrebu a nekomerčné účely (§ 24 Autorského zákona);
- nakladanie s dielom nie je v rozpore s jeho bežným užívaním (§ 38 Autorského zákona) a zároveň nezasahuje do právom chránených záujmov autora.
Pri týchto paragrafoch je ale potrebné dávať pozor na rozsudok Súdneho dvora EÚ z apríla 2014, ktorý určil, že zhotovovať kópie z nelegálneho zdroja je nelegálne. Rozsudok je predmetom mnohých diskusií a je vykladaný rôznymi spôsobmi.
Je dôležité, že aj keď nelegálne kópie z nelegálneho zdroja sú nelegálne, môže byť predmetný nelegálny zdroj využitý legálne. Zložitá veta vysvetlená prakticky: Ak ste si už napríklad kúpili DVD s filmom, ste oprávnený užívateľ diela. Ak sa vám DVD zlomí alebo poškodí, z nelegálneho zdroja si môžete vytvoriť záložnú rozmnoženiu. Táto výnimka platí len pre účely náhrady zničeného či poškodeného originálneho nosiča diela.
Aj keď sú súdy v týchto záležitostiach prísne a v súčasnosti je často posudzované stiahnutie rozmnoženiny diela z nelegálneho zdroja nie len ako súkromnoprávny delikt ale aj ako trestný čin, môže byť často problematické stanoviť, ako taký nelegálny zdroj z pohľadu používateľa internetu rozpoznať.