Kým pred tridsiatimi rokmi zápasili absolventi stredných škôl medzi sebou o to, aby sa dostali na niektorú z univerzít, v súčasnosti zápasia slovenské vysoké školy o to, aby o ne absolventi prejavili záujem.

Svedčí o tom, okrem iného, aj podiel absolventov, ktorí sa dostanú na školu bez prijímacích pohovorov. Podľa Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI) prijali slovenské vysoké školy v roku 2005 vyše tretinu študentov bez prijímačiek, no v roku 2022 to bolo už vyše 65 percent. Predovšetkým v prírodovedných odboroch a technických vedách je podiel študentov prijatých bez pohovorov obzvlášť vysoký.

Počet slovenských vysokoškolákov sa pritom postupne znižuje. Podľa Výskumnej a inovačnej autority (VAIA) študovalo v roku 2016 na slovenských vysokých školách v dennej forme štúdia 113-tisíc slovenských študentov, pričom v roku 2023 to bolo už len 96-tisíc. Zhruba 30-tisíc študentov študovalo v zahraničí.

Viac zahraničných

Napriek poklesu počtu slovenských študentov denného štúdia sa celkový počet študentov podarilo stabilizovať. Je to výsledok stúpajúceho počtu zahraničných študentov. V roku 2023 sa oproti roku 2016 strojnásobil na takmer 20-tisíc. Na celkovom počte študentstva majú zahraniční študenti 17-percentný podiel. Podobne ako Slovensko je na tom Maďarsko, pričom najmenší podiel zahraničných študentov spomedzi krajín V4 má Poľsko. Naopak, mikrorebríčku dlhodobo kraľuje Česko, aktuálne s 20 percentami.

Najvýznamnejší nárast počtu zahraničných študentov zaznamenalo Slovensko po vypuknutí vojny na Ukrajine. Ukrajinci majú viac než polovičný podiel na počte zahraničných študentov. S výrazným odstupom nasledujú českí študenti, ktorých je deväť percent. Rusov je približne šesť percent.

Absolventi, ktorí absolvujú štúdium na Slovensku, majú pritom pre krajinu nezanedbateľný potenciál. Je pravdepodobnejšie, že na Slovensku zostane pracovať cudzinec, ktorý v krajine absolvoval kompletné štúdium, ako niekto, kto študoval v domovskej krajine a presídliť do zahraničia sa rozhodol až v neskoršej fáze pracovného života.

Ako ich udržať v krajine

Študenti zo zahraničia však neprichádzajú preto, lebo by boli presvedčení o kvalite slovenského vzdelávania. Pre mnohých Ukrajincov to bola najjednoduchšia voľba. Drvivá väčšina študentov z tretích krajín pritom uvádza ako hlavný dôvod príchodu na Slovensko možnosť získať diplom v jednej z krajín Európskej únie – je ich 77 percent. Kvalitu vzdelávania uviedlo ako hlavný dôvod necelých 40 percent zahraničných študentov, pričom len pätina je presvedčená o tom, že na Slovensku sa im dostane kvalitnejšieho štúdia ako v domovskej krajine. V Česku študuje viac cudzincov, ktorých do krajiny pritiahla kvalita škôl a štúdia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa