„Považujem tento krok za veľmi dôležitý, lebo veľké podniky sú, samozrejme, kľúčovou súčasťou národného hospodárstva,“ povedal. Podľa ministra nemá v tomto období zmysel robiť rozdiely medzi veľkými a malými podnikmi.
„Chcem veriť, že táto pomoc bude účinná a najmä zabráni tomu, aby došlo k masovému prepúšťaniu,“ dodal R. Sulík podľa ktorého by aj podniky, ktoré už ohlásili prepúšťanie, mohli výpovede stiahnuť.
Vláda koncom marca prijala niekoľko opatrení, ktoré môžu využívať živnostníci a malé aj stredné podniky. Ide najmä o podporu firiem, ktoré museli zatvoriť pre vládne nariadenie svoje prevádzky, ale aj o firmy, ktorým významne klesli pre krízu spôsobenú šírením nového koronavírusu tržby.
Týmto spoločnostiam na základe ich žiadosti a čestného vyhlásenia o poklesu tržieb štát preplatí časť miezd zamestnancov. Pri maximálnej výške podpory a limite 200.000 eur mesačne mohli naplno túto možnosť doteraz využiť iba firmy s približne 250 zamestnancami, čo veľké spoločnosti od začiatku kritizovali.
Podľa R. Sulíka sa bude vláda pomocou pre firmy zaoberať aj naďalej. „Toto nie je koniec podpory. Musíme sa venovať ešte či už cestovným kanceláriám alebo maloobchodom, kde ešte nemáme doriešené nájmy, alebo opätovnému otvoreniu predajní,“ povedal.
Minister trvá na postupnom uvoľňovaní prísnych opatrení a chcel by už po Veľkej noci postupne otvoriť všetky predajne, ktoré nie sú v obchodných centrách. Pripomenul však, že o tomto kroku musí rozhodnúť krízový štáb.
Podľa ministra práce sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) nie je treba na schválenú podporu veľkých firiem prijímať žiadne nové legislatívne zmeny. Vláda sa poľa neho bude v nasledujúcom týždni venovať aj nastaveniu pomoci systémom kurzarbeit. Firmy si podľa neho potom môžu vybrať, ktorý systém pomoci bude pre nich najvýhodnejší.