Americkí demokrati predložili návrh zákona, ktorý má sumou 25 miliárd dolárov pomôcť automobilovému priemyslu v USA. Ako informoval nemecký spravodajský portál Spiegel.de, podmienkou finančnej pomoci má byť zrušenie prémií pre manažérov koncernov, ktorí zarábajú viac ako 250-tisíc dolárov ročne.
Z návrhu zákona okrem toho vyplýva, že americké koncerny budú musieť vláde predstaviť plány na dlhodobé zaručenie svojej finančnej životaschopnosti.
Podľa demokratov by mali peniaze na pomoc automobilkám pochádzať zo 145374>záchranného balíčka v hodnote 700 miliárd dolárov, schváleného Senátom na podporu americkej ekonomiky.
Republikáni s týmto návrhom nesúhlasia. Podľa nich by mala finančná injekcia pochádzať z peňazí určených na vývoj úspornejších automobilov.
„Sme prekvapení, že demokrati v Senáte predstavili finančný záchranný plán, ktorý nevyžaduje od automobilových výrobcov, aby sami urobili tvrdé rozhodnutia potrebné na reštrukturalizáciu a oživenie,“ povedala podľa agentúry Reuters hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová.
Automobilový priemysel v USA je v súčasnosti ochromený následkami finančnej krízy - klesajúcim dopytom po autách, obmedzeným prístupom k úverom a spomaľovaním americkej ekonomiky.
Americké automobilky vykázali v októbri 148520>najhorší odbyt za posledných 20 rokov. General Motors predal zhruba 110-tisíc vozidiel, odbyt tak prepadol o 45 percent v porovnaní so septembrom. Automobilke dokonca hrozí zastavenie výroby. Odbyt firmy Chrysler klesol medzimesačne o 35 percent na zhruba 94 500 vozidiel.
Rick Wagoner, šéf General Motors v nedeľu podľa internetového portálu BBC.com povedal, že pomoc od americkej vlády je veľmi potrebná, ak sa má jeho firma vyhnúť finančnej kríze. Aj šéf Chrysleru Bob Nardelli priznal, že pre spoločnosť bude veľmi ťažké prežiť bez federálnej pomoci.
Foto na titulke - Flickr.com