Pomalé očkovanie proti novému koronavírusu bude stáť globálnu ekonomiku ako celok 2,3 bilióna USD (1,96 bilióna eur). Ukázala to v stredu správa Economist Intelligence Unit (EIU), výskumnej a analytickej divízie spoločnosti Economist Group.

Podľa štúdie EIU budú túto stratu znášať najmä transformujúce sa a rozvojové ekonomiky, v ktorých očkovanie výrazne zaostáva za bohatšími krajinami.

KK47 Láhaur - Na archívnej snímke zo 6. júla 2021 zdravotník naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Moderna vo vakcinačnom centre v pakistanskom Láhaur.
Neprehliadnite

Svet potrebuje rýchle očkovanie, inak budú škody obrovské. Najviac stratia najchudobnejší

Správa prichádza v čase, keď vyspelé štáty smerujú k poskytnutiu tretej dávky vakcíny svojim obyvateľom, zatiaľ čo medzinárodné úsilie o zabezpečenie vakcín pre chudobnejšie krajiny nedosahuje potrebný pokrok.

Prídu o 2 bilióny eur

Štúdia vypočítala, že krajiny, ktoré do polovice roku 2022 nebudú mať zaočkovaných 60 % svojej populácie, utrpia v období 2022 - 2025 straty zodpovedajúce 2 biliónom eur.

„Rozvíjajúce sa krajiny budú znášať zhruba dve tretiny týchto strát, čo ešte viac oddiali ich hospodársku konvergenciu s vyspelejšími štátmi,“ uviedla EIU. Varovala tiež, že zaostávanie pri očkovaní môže vyvolať nevôľu a zvýšiť riziko sociálnych nepokojov v rozvojových ekonomikách.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v obchodnom centre Eperia na Ulici Arm. Gen. Svobodu na sídlisku Sekčov v Prešove jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Prešovský samosprávny kraj toto očkovanie v obchodnom centre realizoval bez termínu na počkanie pre všetkých záujemcov vo veku 16 rokov a viac. V Prešove 18. júla 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Existujú dve definície plne zaočkovaných. Komplikujú situáciu kultúre aj cestovnému ruchu

V absolútnom vyjadrení bude najviac zasiahnutý ázijsko-tichomorský región, ktorý sa na stratách bude podieľať takmer troma štvrtinami. V prípade percentuálneho podielu z hrubého domáceho produktu (HDP) však utrpí najhoršie straty subsaharská Afrika.

V chudodobných krajinách 1% zaočkovaných

Približne 60 % populácie v krajinách s vyššími príjmami dostalo do konca augusta aspoň jednu dávku vakcíny proti novému koronavírusu, v porovnaní len s 1 % v najchudobnejších krajinách. Na zvládnutie boja s koronavírusom sú pritom potrebné dve dávky vakcíny.

Autorka správy Agathe Demaraisová uviedla, že medzinárodné úsilie o poskytnutie vakcín proti novému koronavírusu chudobným krajinám - Covax nesplnilo ani skromné ​​očakávania.

EBE 59 Vatikán - Na snímke pápež František prednáša posolstvo veriacim počas prvej generálnej audiencie po letnej prestávke v Aule Pavla VI. vo Vatikáne 4. augusta 2021. FOTO TASR/AP


Pope Francis attends his weekly general audience in the Paul VI hall at the Vatican, Wednesday, Aug. 4, 2021. It was Francis' first general audience since undergoing planned surgery to remove half his colon for a severe narrowing of his large intestine on July 4, his first major surgery since he became pope in 201
Neprehliadnite

Do vakcinačnej kampane sa zapojil aj pápež. Očkovanie proti covidu je činom lásky, povedal

„Je malá šanca, že priepasť v prístupe k očkovacím látkam bude niekedy preklenutá, pretože bohaté krajiny poskytujú len zlomok toho, čo je potrebné,“ skonštatovala vo vyhlásení. „Nakoniec sa pozornosť vo vyspelých ekonomikách presúva k podávaniu posilňujúcej tretej dávky vakcíny proti koronavírusu,“ dodala a upozornila, že to ešte zhorší nedostatok surovín a napätú situáciu v dodávateľských reťazcoch.

EIU uviedla, že v rámci štúdie skombinovala vlastné prognózy pre časové očkovacie schémy s prognózami rastu HDP v približne 200 krajinách sveta.