Poľský premiér Mateusz Morawiecki (na snímke vpravo) v nedeľu počas prvej návštevy nemeckého kancelára Olafa Scholza vo Varšave kritizoval európske politické ciele novej spolkovej vlády v Berlíne.

„Uniformita a rovnostárstvo – to nie sú dobré metódy postupu,“ citovala z vyjadrenia Morawieckeho po stretnutí so Scholzom agentúra DPA.

Poľsko o federalizácii Európy

V koaličnej zmluve nemeckých sociálnych demokratov (SPD), Zelených a liberálov z FDP sa píše o úsilí o Európsku úniu, ktorá „chráni svoje hodnoty a právny štát vnútorne i v zahraničí“. Objavili sa aj vyjadrenia o cieli urobiť z EÚ federálny štát, píše DPA.

Morawiecki povedal, že v Poľsku vnímajú plánovanú federalizáciu Európy ako „demokratický centralizmus, byrokratický centralizmus“. „Európa bude silná, keď bude Európou zvrchovaných štátov,“ zdôraznil s tým, že Európa dosiahla úspech, pretože sa jej poradilo integrovať hospodárske odvetvia.

Scholz na nástupnej návšteve Poľska potvrdil želanie Nemecka spolupracovať s východným susednom ako s partnerom napriek radu otázok, v ktorých sa Berlín a Varšava nezhodujú.

WA 3 Varšava - Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, líder malej koaličnej strany Solidárne Poľsko, telefonuje pred hlasovaním o vládnom návrhu plánu na využitie 58 miliárd eur z fondu obnovy EÚ na mimoriadnej schôdzi parlamentu vo Varšave v utorok 4. mája 2021. Za vládny návrh hlasovalo 290 poslancov, proti sa vyslovilo 33 poslancov a 133 sa hlasovania zdržali. Národný plán obnovy, ktorý už v pondelok Varšava predložila na schválenie Európskej komisii, v parlamente prešiel vďaka podpo
Neprehliadnite

Poľsko by mohlo pozastaviť svoje platby do rozpočtu EÚ a vetovať rozhodnutia eurobloku

Spory okolo právneho štátu

V prípade sporu medzi EÚ a Poľskom okolo situácie v oblasti právneho štátu kancelár uviedol, že nemecká vláda dúfa v pokrok pri jeho riešení. „Európa je spoločenstvo hodnôt a zákona. Spája nás myšlienka právneho poriadku a demokracie,“ povedal Scholz s nádejou, že rozhovory medzi EÚ, Európskou komisiou a Poľskom povedú k „dobrému pragmatickému riešeniu“.

Závažný spor medzi Varšavou a Bruselom spôsobila reštrukturalizácia poľského súdnictva, ktorú uskutočňuje tamojšia konzervatívna vláda. Kritici ju obviňujú z politizácie justície a Európska komisia v tejto záležitosti predložila viacero žalôb Súdnemu dvoru EÚ.

Spoločnú reč predsedovia nemeckej a poľskej vlády našli pri Bielorusku a migračnej kríze na východnej hranici EÚ. Scholz prisľúbil Varšave podporu v spore s Minskom s tým, že postup bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka je „neľudský“ a Nemecko chce proti tomuto „hybridnému vedeniu vojny“ postupovať solidárne s Poľskom.

demonštranti pochod nezávislosti, Varšava, Poľsko
Neprehliadnite

Poľsko ide proti Bruselu, ale ani autoritársky režim maršala Piłsudského nemal úspech