„Hlásia sa nám lekárnici z celého Poľska, že by chceli pracovať v takých lekárňach,“ povedala denníku Malgorzata Prusaková zo Združenia katolíckych lekárnikov Poľska, ktoré má asi dve stovky členov. Práve to inzeruje lekárne „rešpektujúce svedomie“ svojich pracovníkov.

Presné čísla o počte takýchto lekární nie sú k dispozícii. Zvyčajne ani nebývajú nijako viditeľne označené. M. Prusaková to vysvetľuje tým, že chýba jasné predpisy, ktoré by túto otázku upravovali. Asi 15 percent lekárnikov podľa aktivistky nechce antikoncepciu predávať.

„Je to umelý problém, takých lekární je zanedbateľné promile,“ tvrdí Andrzej Denis z lekárnickej komory v Gdansku. Lekární je podľa neho toľko, že nikto nezostane bez tovaru, ktorý si želá.

V mestách možno zájsť do inej lekárne. Ale v malých mestách či na vidieku môžu mať ženy problém s nájdením dostupnej alternatívy, oponuje feministka Elžbieta Jachlewská.

Doterajší zákon upravujúci činnosť lekární sa nezmieňuje o takzvanej výhrade svedomia, na ktorú sa jednotlivec môže odvolať, keď odmieta vykonávať určitú činnosť, pretože by to bolo v rozpore s jeho svedomím. Ale nie je tam ani zmienka brániace lekárnikom využiť právo na slobodu svedomia a viery, zaručené ústavou, argumentuje M. Prusaková.

Terajšia konzervatívna vláda vo Varšava v polovici februára ohlásila, že chce obmedziť voľný predaj antikoncepčných tabletiek zvaných „deň potom“, aby boli iba na recept. Zámer vyvolal protesty feministiek, ktoré vlani na jeseň dokázali mohutnými demonštráciami prinútiť vládnucej konzervatívcov k stiahnutiu návrhu úplného zákazu interrupcií.