Poľsko s nadšením privítalo viac ako 2,5 milióna utečencov, ktorí jeho hranice prekročili z Ukrajiny. Oveľa chladnejšieho prijatia sa dostáva migrantom, ktorí sa na poľské územie chcú dostať z Bieloruska cez hranice, ktoré strážia tisíce príslušníkov pohraničnej stráže, polície a armády, ako aj oplotenie, píše Politico.

Za všetkým je Lukašenko

Bieloruskú krízu vyvolal miestny diktátor Alexandr Lukašenko, ktorý do svojej krajiny pozýval ľudí prevažne z Blízkeho východu a následne im umožnil pokračovať cez hranice s Poľskom do EÚ.

Migranti z Blízkeho východu ich nezaujímali

Poľsko, Litva a Lotyšsko na Lukašenkove výzvy zareagovali tým, že zablokovali svoje hranice a poľské úrady sa dostali pod paľbu kritiky za to, že migrantov vracali späť do Bieloruska bez toho, aby spracúvali ich žiadosti o azyl. Kríza v posledných mesiacoch ustúpila, keď Lukašenko umožnil migrantom, aby sa vrátili domov, i keď nie všetci tak urobili.

Iný postoj

Úplne iný postoj zaujalo Poľsko k Ukrajine, ktorá sa koncom februára stala obeťou ruskej agresie. K poľsko-ukrajinským hraniciam sa vydali tisíce Poliakov, aby Ukrajincom utekajúcim pred vojnou poskytli pomoc. Mnohí z nich im ponúkli aj ubytovanie vo svojich domovoch. Poľská nacionalistická vláda tým získala pochvalu EÚ a svetového spoločenstva aj napriek tomu, že dovtedy bola zvyknutá hlavne na kritiku za upúšťanie od princípov právneho štátu a demokratických noriem.

Ukrajinci majú výhody

Všetci ukrajinskí utečenci môžu v Poľsku žiť a pracovať celých 18 mesiacov a následne môžu požiadať o predĺženie pobytu. Utečenci majú verejnú dopravu zdarma, majú prístup k zdravotníckej starostlivosti a zároveň majú nárok na detské prídavky.

Migrantov zavolali Bielorusi

Poľská vláda svoj rozdielny prístup k týmto dvom skupinám utečencov vysvetľuje tým, že ukazuje prstom na Lukašenka. Hovorca poľskej Agentúry pre vnútornú bezpečnosť Stanislaw Žaryn povedal, že to, čo sa deje na hraniciach s Bieloruskom je „umelo vyvolaná migračná vlna, ktorú spôsobil Lukašenkov režim a riadili ju bieloruské tajné služby“. To je „niečo iné ako vlna (utečencov)“, ktorá vznikla v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine.

Aktivisti a opozícia nesúhlasia

Ľudskoprávni aktivisti a poľskí opoziční politici to však vidia trochu inak. Europoslankyňa Európskej ľudovej strany Janina Ochojská označila postoj poľskej vlády k utečencom za „nechutné pokrytectvo“. „Ako môžu byť k jedným takí krutí a k iným nie?“ povedala. K Ukrajincom sa podľa nej poľské úrady správajú lepšie, pretože ide o „belochov a kresťanov, ktorí hovoria podobným jazykom“ ako Poliaci, čo sa o migrantoch na hraniciach s Bieloruskom povedať nedá.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 archív Minsk - Na archívnej snímke z 30. novembra 2017 bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin sa objímajú počas summitu v Minsku. Rusko na žiadosť bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka vytvorilo záložnú policajnú jednotku. Použitá by však mala byť len v prípade, ak by sa situácia počas demonštrácií po kontroverzných bieloruských prezidentských voľbách vyhrotila. V rozhovore pre televíziu Rossija-1 to vo štvrtok 27. augusta 2020 povedal ruský p
Neprehliadnite

Lukašenko: Bielorusko nebude súčasťou Ruska, budeme príkladom jednoty pre iných

JB 44 Moskva - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (uprostred) gestikuluje počas jeho príchodu na rozhovory s ruským prezidentom  Vladimirom Putinom v Moskve 11. marca 2022. FOTO TASR/AP

Belarusian President Alexander Lukashenko, center, gestures as he arrives for the talks with Russian President Vladimir Putin in Moscow, Russia, Friday, March 11, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putinovi už zostali len kamaráti zo Severnej Kórey, Venezuely a Bieloruska