Poľsko s nadšením privítalo viac ako 2,5 milióna utečencov, ktorí jeho hranice prekročili z Ukrajiny. Oveľa chladnejšieho prijatia sa dostáva migrantom, ktorí sa na poľské územie chcú dostať z Bieloruska cez hranice, ktoré strážia tisíce príslušníkov pohraničnej stráže, polície a armády, ako aj oplotenie, píše Politico.
Za všetkým je Lukašenko
Bieloruskú krízu vyvolal miestny diktátor Alexandr Lukašenko, ktorý do svojej krajiny pozýval ľudí prevažne z Blízkeho východu a následne im umožnil pokračovať cez hranice s Poľskom do EÚ.
Migranti z Blízkeho východu ich nezaujímali
Poľsko, Litva a Lotyšsko na Lukašenkove výzvy zareagovali tým, že zablokovali svoje hranice a poľské úrady sa dostali pod paľbu kritiky za to, že migrantov vracali späť do Bieloruska bez toho, aby spracúvali ich žiadosti o azyl. Kríza v posledných mesiacoch ustúpila, keď Lukašenko umožnil migrantom, aby sa vrátili domov, i keď nie všetci tak urobili.
Iný postoj
Úplne iný postoj zaujalo Poľsko k Ukrajine, ktorá sa koncom februára stala obeťou ruskej agresie. K poľsko-ukrajinským hraniciam sa vydali tisíce Poliakov, aby Ukrajincom utekajúcim pred vojnou poskytli pomoc. Mnohí z nich im ponúkli aj ubytovanie vo svojich domovoch. Poľská nacionalistická vláda tým získala pochvalu EÚ a svetového spoločenstva aj napriek tomu, že dovtedy bola zvyknutá hlavne na kritiku za upúšťanie od princípov právneho štátu a demokratických noriem.
Ukrajinci majú výhody
Všetci ukrajinskí utečenci môžu v Poľsku žiť a pracovať celých 18 mesiacov a následne môžu požiadať o predĺženie pobytu. Utečenci majú verejnú dopravu zdarma, majú prístup k zdravotníckej starostlivosti a zároveň majú nárok na detské prídavky.
Migrantov zavolali Bielorusi
Poľská vláda svoj rozdielny prístup k týmto dvom skupinám utečencov vysvetľuje tým, že ukazuje prstom na Lukašenka. Hovorca poľskej Agentúry pre vnútornú bezpečnosť Stanislaw Žaryn povedal, že to, čo sa deje na hraniciach s Bieloruskom je „umelo vyvolaná migračná vlna, ktorú spôsobil Lukašenkov režim a riadili ju bieloruské tajné služby“. To je „niečo iné ako vlna (utečencov)“, ktorá vznikla v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine.
Aktivisti a opozícia nesúhlasia
Ľudskoprávni aktivisti a poľskí opoziční politici to však vidia trochu inak. Europoslankyňa Európskej ľudovej strany Janina Ochojská označila postoj poľskej vlády k utečencom za „nechutné pokrytectvo“. „Ako môžu byť k jedným takí krutí a k iným nie?“ povedala. K Ukrajincom sa podľa nej poľské úrady správajú lepšie, pretože ide o „belochov a kresťanov, ktorí hovoria podobným jazykom“ ako Poliaci, čo sa o migrantoch na hraniciach s Bieloruskom povedať nedá.