„Budem o tom znova diskutovať s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom a s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, čo bude, myslím si, kľúčové,“ povedal Tusk na tlačovej konferencii vo Varšave.

Dodal, že o tomto projekte chce na budúci týždeň hovoriť aj s talianskym premiérom Matteom Renzim a s predsedami vlád ČR, Maďarska a Slovenska.

„S týmto plánom sú už všetci dobre oboznámení a vo všeobecnosti je prijatý, aj keď s väčším alebo menším nadšením,“ poznamenal D. Tusk. Prvým výsledkom by podľa neho mali byť odporúčania, ktoré pripraví v júni Európska komisia. Ich hlavným cieľom by malo byť zvýšenie európskej energetickej nezávislosti.

D. Tusk začal intenzívne propagovať vytvorenie energetickej únie v apríli zjavne v reakcii na ukrajinskú krízu a na postup Moskvy v nej. Rusko je významným dodávateľom plynu a ropy do EÚ a monopol na export týchto surovín by mohlo využiť ako nátlakovú páku.

V článku uverejnenom v britskom denníku Financial Times navrhol predovšetkým vytvorenie celoeurópskeho orgánu, ktorý by nakupoval plyn pro všetkých 28 krajín EÚ. Súčasťou plánu by mala byť aj dohoda, ktorá by obsahovala záväzok, že ak bude jednej nebo viacerým krajinám hroziť odpojenie od dodávok plynu, ostatní signatári mu v rámci „mechanizmu solidarity“ pomôžu.

„Dnes najmenej desať členov EÚ závisí na jedinom dodávateľovi – Gazprome – z viac ako polovice svojej spotreby. Niektorí sú na ruskom, štátom ovládanom gigante, závislé úplne,“ poukázal v tejto súvislosti.

Ďalšími princípmi únie by podľa neho bolo úplné využívanie zásob fosílnych palív vrátane uhlia a bridlicového plynu, ako aj zabezpečovanie dohôd o nákupe plynu od mimoeurópskych vývozcov.