Poľsko a pobaltské štáty navrhujú zahrnúť ruský sektor jadrovej energetiky do 11. balíka sankcií Európskej únie voči Moskve. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na poľskú rozhlasovú stanicu RMF FM, ktorá má k dispozícii dokument z 30. marca obsahujúci relevantné návrhy smerom k ostatným členským štátom Únie.

Spomenutý dokument navrhuje individuálne sankcie pre členov predstavenstva ruskej spoločnosti Rosatom prevádzkujúcej jadrové elektrárne, zákaz uzatvárania nových zmlúv s firmou, zákaz investícií do ruského jadrového sektora a zákaz dovozu ruského obohateného uránu.

Tieto štyri krajiny, ktoré už mesiace volajú po sankciách voči Rosatomu a snažia sa presvedčiť ostatné krajiny EÚ o tom, že majú pravdu, tentoraz ponúkajú sériu výnimiek a prechodných období. Napríklad vypovedanie „operácií, zmlúv a iných dohôd“ s Rosatomom by podľa nich malo prebiehať postupne, nie však dlhšie dva roky. Medzi výnimkami by malo byť zahrnuté deväťročné prechodné obdobie pre Maďarsko v súvislosti s dokončením výstavby jadrovej elektrárne Paks s využitím ruských technológií.

Autori dokumentu poukazujú na to, že krajiny EÚ v ostatnom čase odmietajú spoluprácu s Ruskom v jadrovej sfére. Uvádzajú príklad Česka, ktoré v marci minulého roka neumožnilo Rosatomu zúčastniť sa na tendri na výstavbu novej jadrovej elektrárne. Spomína sa taktiež Fínsko, ktoré v máji toho istého roku odmietlo spolupracovať s ruskou agentúrou ohľadom výstavby jadrového reaktora.

Ďalšie dôležité správy

EBE 45 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia Rady generálnej prokuratúry v Moskve v Rusku v stredu 15. marca 2023. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends a meeting of the Prosecutor General's Office Board in Moscow, Russia, Wednesday, March 15, 2023. (Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Ruský prezident pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad