O neschopnosti EÚ reagovať na krízu na Ukrajine to hovorí veľa, že Poľsko sa ukáže byť najúčinnejším podporovateľom, pokiaľ ide o konfrontovanie ruského prezidenta Vladimira Putina, píše The Telegraph.
Brusel sa iba pred pár mesiacmi snažil démonizovať Poľsko ako problémový štát pre obvinenia z porušovania demokratickej agendy EÚ. To viedlo k tomu, že Európsky súdny dvor rozhodol v prospech zamietnutia prístupu Varšavy k viac než 75 miliardám eur vo forme finančnej podpory. Dnes zohráva Poľsko vedúcu úlohu pri odsudzovaní Ruska za jej brutálnu inváziu na Ukrajinu. V tomto kontexte sa pokusy EÚ ponížiť Poľsko zdajú byť prinajmenšom neuvážené.
Za svoju neoblomnosť už platia
Zatiaľ čo kľúčové štáty EÚ, akými sú Nemecko a Francúzsko, mali problém zmieriť sa s obrovskou výzvou, ktorú Putinov nevyprovokovaný akt agresie predstavuje pre budúcnosť európskej bezpečnosti, odvážni Poliaci sa stali nositeľmi protiruského odporu.
Nielenže sa Poľsko stalo chrbticou západných snáh, pokiaľ ide o poskytovanie kľúčovej vojenskej podpory Ukrajine, no takisto bez akýchkoľvek sťažností prijalo milióny ukrajinských utečencov, ktorí tvárou v tvár ruskej brutalite museli opustiť svoje domovy. Navyše je na čele výziev, ktoré žiadajú Západ, aby Ukrajine poskytol výrazne väčší objem vojenskej pomoci, ktorá doteraz pozostávala najmä z obranných zbraní, akými sú protitankové a protilietadlové rakety.
Poliaci, ktorí správne vnímajú tento konflikt v širšom kontexte ochrany európskej zvrchovanosti, boli jedným z prvých národov, ktorý sa ponúkol, že Kyjevu poskytne vojnové lietadlá. O toto gesto však museli prosiť, keďže Bidenova administratíva sa postavila proti pre obavy z nahnevania Kremľa.
Teraz Poliaci platia za svoj nekompromisný prístup po tom, čo Rusko oznámilo, že Poľsku a Bulharsku odstrihne dodávky plynu. Bulharsko je ďalším štátom EÚ, ktorý sa morálne postavil vojnovému štvaniu Kremľa.
Postojom zatienili aj Nemecko či Francúzsko
Pre Poliakov sú ruské pokusy o vydieranie pre ich podporu Ukrajine ako čestné vyznamenanie. Potvrdzujú ich prínos, či už v oblasti vojenskej alebo humanitárnej pomoci.
Ich oddaná podpora ukrajinskej veci o to viac prekvapila, keďže približne 60 000 Poliakov a 15 000 Ukrajincov prišlo o život, keď tieto dve krajiny medzi sebou počas druhej svetovej vojny bojovali o sporné volynské územie na poľsko-ukrajinskej hranici.
Je to v ostrom kontraste s nie práve presvedčivým výkonom kľúčových hráčov EÚ v Paríži a Berlíne, ktorým sa nepodarilo postaviť sa výzve, ktorú predstavuje Putinova invázia.
Podpora ostatných západných mocností
To, že nemecký kancelár Olaf Scholz odmietal podporiť dodávku ťažkých zbraní na Ukrajinu pre strach z vyprovokovania Moskvy, podkopáva snahy Západu podporiť Kyjev. Aj keď Scholz napokon povolil predaj protilietadlových tankov Gepard na Ukrajinu, čoskoro vysvitlo, že dohoda nezahŕňala rakety, ktoré sú na zostrelenie nepriateľských ruských lietadiel potrebné.
V Paríži zatiaľ opätovne zvoleného prezidenta Emmanuela Macrona obvinili pre jeho častý kontakt s Putinom z poľavovania v úsilí. Macron trvá na tom, že cieľom je ukončenie bojov, no kritici tvrdia, že rozhovory jednoducho iba poskytli Moskve diplomatické krytie, aby mohla pokračovať vo svojom vražedenom útoku.
Aj britská vláda by sa mohla od vodcovských kvalít demonštrovaných neochvejnými Poliakmi čo-to priučiť. Boris Johnson si možno vo vojne viedol dobre, pokiaľ ide o poskytovanie veľmi potrebného zmyslu pre riadenie v rámci NATO, no doterajšie snahy sa obmedzili len na ponuku obranného zariadenia a humanitárnej podpory.
No zdá sa, že sa Briti pripravujú nasledovať príklad Poľska. Počas svojho prejavu sa britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová vyjadrila, že Británia a ostatné západné mocnosti by mali byť pripravené poskytnúť Ukrajine vojnové lietadla a ťažké zbrane.