Poľská opozícia obvinila petrochemický koncern Orlen, že pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami umelo znižuje cenu palív a pomáha tým v kampani vládnucej národnokonzervatívnej strane Právo a spravodlivosť. Informovala o tom agentúra DPA.

„Volebná kampaň je v plnom prúde a (šéf Orlenu) Daniel Obajtek takmer každý deň znižuje ceny pohonných látok a ropy,“ povedal Tomasz Trela, poslanec za opozičnú stranu Nová ľavica.

Poľský štát vlastní 27,5 percenta akcií spoločnosti Orlen a Obajtek je členom vládnucej strany PiS.

Ceny znížil už 15-krát

Ceny pohonných látok v Poľsku patria už niekoľko týždňov k najnižším v Európskej únii. Priemerná cena benzínu a nafty v súčasnosti predstavuje 5,99 zlotého (1,29 eur) za liter.

Denník Gazeta Wyborcza minulý týždeň napísal, že od začiatku septembra Orlen, ktorý má asi 65-percentný podiel na poľskom veľkoobchodnom trhu, znížil veľkoobchodné ceny benzínov pätnásťkrát a približne toľkokrát aj cenu nafty.

Poľské médiá a analytici to dávajú do súvislosti s októbrovými parlamentnými voľbami, v ktorých sa národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť uchádzajú o bezprecedentné tretie funkčné obdobie pri moci.

Čerpanie z núdzových zásob

Magazín Politika Insight uviedol, že ministerstvo životného prostredia umožnilo Orlenu pred voľbami čerpať z núdzových zásob pohonných hmôt. Ministerstvo štátneho majetku však nízke ceny palív zdôvodnilo tým, že ide o synergický efekt prevzatia ropnej spoločnosti Lotos spoločnosťou Orlen.

Dumpingové ceny vytvárajú tlak na čerpacie stanice a cez víkend niektorým z nich došlo palivo. Magazín Nie zverejnil list spoločnosti Orlen prevádzkovateľom benzínových púmp, v ktorom vysvetľuje nedostatok palív „technickou chybou“.

Niektoré čerpacie stanice už skôr museli zaviesť limit na množstvo pohonných látok, ktoré môžu motoristi natankovať, uviedol denník Rzeczpospolita.

Ďalšie dôležité správy

Pumpy. V rokoch 2001 až 2005 Kulczyk Investments držal podiel aj v rafinérii PKN Orlen.
Neprehliadnite

Poľský Orlen využíva strategické zásoby paliva na udržanie nízkych cien