Akcie výrobcu čipových zariadení J.E.T. sa od svojho septembrového debutu v Tokiu viac ako zdvojnásobili. Dôvodom boli aj očakávania, že americké a japonské iniciatívy na podporu výroby polovodičov posilnia predaje, informuje Bloomberg.

Ide o pomerne málo známeho dodávateľa pre čínsku spoločnosť Semiconductor Manufacturing International a juhokórejskú Samsung Electronics. Na tokijskej burze cenných papierov je však druhým najvýkonnejším. Od verejná ponuky, teda za štyri mesiace, sa mu podarilo zhodnotiť o 166 percent. J.E.T. má priestor na získavanie nových zákazníkov na domácom trhu aj v zahraničí.

Výrobca strojov na čistenie kremíkových doštičiek podniká kroky na zníženie závislosti od Číny, kde zarába zhruba polovicu príjmov. V blízkosti svojho sídla v prefektúre Okajama v západnom Japonsku stavia J.E.T. továreň v hodnote 3,5 miliardy jenov (24 miliónov dolárov), ktorá by mala byť uvedená do prevádzky začiatkom roka 2027. V októbri zriadil aj novú pobočku v Dallase – domove potenciálneho zákazníka Texas Instruments s cieľom spustiť predaj v USA od roku 2025.

Aj iní výrobcovia – ako napríklad spoločnosť Apple Foxconn – budujú výrobné základne mimo Číny, aby sa vyhli obmedzeniam v exporte, priemyselnej špionáži a riziku konfliktu v dôsledku eskalácie technologickej rivality medzi dvoma svetovými superveľmocami.

„Musíme prispôsobiť rozsah našich trhov budúcemu rastu,“ povedal generálny riaditeľ J.E.T. Masajuki Bouno. „Investície rastú v západných krajinách a v Japonsku a my sa zameriame na trhy, kam smerujú peniaze,“ dodal.

J.E.T. nedávno získal kontrakt od štátom financovaného podniku Rapidus zameraného na výskum a vývoj špičkových čipov. Očakáva sa, že dodá vybavenie do novej továrne na ostrove Hokkaido. Rapidus je len jedným z príjemcov dotačnej pomoci vo výške niekoľkých miliárd dolárov zo strany vlády premiéra Fumia Kišidu, ktorá sa snaží, aby Japonsko získalo späť svoje niekdajšie prvenstvo v oblasti polovodičov.

Ďalšie dôležité správy

WA 15 Šan-tung - Zamestnanec čaká na kontajnery v prístavnom meste Šan-tung 14. januára 2020. Čínsky export v decembri 2019 vzrástol, prvýkrát za päť mesiacov a to viac, ako sa očakávalo. FOTO TASR/AP


A worker waits to transport containers at the container port in Qingdao in eastern China's Shandong province on Tuesday, Jan. 14, 2020. China's exports rose 0.5% in 2019 despite a tariff war with Washington after growth rebounded in December on stronger demand from other markets. (Chinatopix Via
Neprehliadnite

Čína môže prísť o pozíciu najdôležitejšieho obchodného partnera Nemecka