Európska centrálna banka (ECB) pokračuje v intenzívnych prácach na vývoji digitálneho eura. Plánované zavedenie v budúcom roku však zostáva nejasné kvôli pretrvávajúcim obavám o ochranu súkromia, najmä medzi nemeckým obyvateľstvom, ako vyplýva z prieskumu nemeckej Bundesbanky. 

„Digitálne euro má ambíciu si zachovať všetky výhody tradičných peňazí,“ uviedla prezidentka ECB Christine Lagardeová v októbri na platforme X, keď sa začala prípravná fáza projektu.  

Zároveň zdôraznila, že používanie digitálneho eura bude rovnako bezpečné ako platenie v hotovosti, čo sa má dosiahnúť prostredníctvom pokročilých techník, ako je šifrovanie údajov a hashovanie, aby sa minimalizovalo riziko prepojenia transakcií s konkrétnymi používateľmi. 

Napriek tomu iba polovica opýtaných Nemcov uviedla, že má záujem alebo plánuje používať digitálne euro. Situáciu komplikuje aj rôznorodosť preferencií v rámci EÚ. Kým štáty ako Rakúsko, Slovensko a Malta sú silne zaviazané k používaniu hotovosti, iné krajiny, ako napríklad Holandsko, už dnes preferujú bezhotovostné platby. 

Prieskum Bundesbanky tiež odhalil pozoruhodný generačný rozkol v prístupe k ochrane osobných údajov. Zatiaľ čo mladí Nemci bez obáv zdieľajú svoje dáta online, starší ľudia sú oveľa opatrnejší. Až tretina dôchodcov nad 65 rokov totiž odmieta poskytnúť akékoľvek osobné údaje, dokonca ani výmenou za lepšie služby. 

„Projekt kladie dôraz na inkluzívnosť a snaží sa zabezpečiť, aby digitálne služby boli dostupné všetkým, bez ohľadu na úroveň ich digitálnych zručností. Osobitná pozornosť sa venuje zraniteľným skupinám, ako sú napríklad žiadatelia o azyl,“ zdôrazňuje Lagardeová. 

ECB.
Neprehliadnite

ECB si posvietila na banky. Preceňovanie komerčných nehnuteľností sa stane minulosťou