Administratíva odchádzajúceho prezidenta USA Joea Bidena výrazne obmedzila prístup Číny k pokročilým polovodičom. Tento krok jej má zabrániť vo vývoji výpočtovej kapacity superpočítačov, v pokroku umelej inteligencie a najmä vo vylepšovaní vojenských systémov. Očakáva sa, že nový prezident Donald Trump bude voči Číne ešte tvrdší. Podobné opatrenia zaviedli aj ďalšie krajiny vrátane Európskej únie.

Ako Čína obchádza obmedzenia

Čína sa ešte pred sprísnením sankcií na prelome rokov 2023 a 2024 masívne predzásobila. Z Holandska nakúpila za posledných päť rokov až 400 litografických strojov. V roku 2023 vzrástol objem nákupov o 47 percent na 27,4 miliardy dolárov, pričom cena jedného zariadenia dosiahla v priemere 30 miliónov dolárov, čo je dvojnásobok predchádzajúcej hodnoty. Aj napriek vyšším cenám stúpali nákupy prudkým tempom.

Popri zásobovaní sa technológiami Čína rozbehla novú stratégiu: získavanie talentov priamo zo západných technologických firiem. Zamestnanci prestížnych spoločností, ako sú nemecký Zeiss SMT či holandský ASML Holding, dostávajú súkromné ponuky cez telefonáty, emaily či správy na LinkedIn. Nábor často realizujú headhunteri pracujúci pre čínske technologické giganty, akým je Huawei Technologies.

Čínske firmy cielia na odborníkov s prístupom k citlivým firemným tajomstvám. Ponúkajú im trojnásobné platy oproti tomu, čo zarábajú doma. V európskom sektore polovodičov ide o viac ako 5-tisíc eur mesačne v hrubom. Podobné snahy sa objavili aj v Silicon Valley v USA či na Taiwane. Niektoré čínske firmy dokonca zakladajú miestne pobočky, aby skryli svoj pôvod a vyhli sa podozreniam.

Západ reaguje, no váha so zásahmi

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa