V prípade volieb županov stredopravé strany prevalcovali stranu Smer-SD, ktorá bude mať županov len v dvoch regiónoch. Víťazstvo Jána Luntera v Banskobystrickom kraji vďaka mobilizácii prodemokraticky orientovaných voličov a vďaka jednotnému postoju všetkých prodemokratických strán zaklincovalo víťazstvo nad kotlebovskou stranou, podčiarkol ďalej G. Mesežnikov.
Volebná účasť bola vyššia ako v predchádzajúcich voľbách do orgánov samosprávnych krajov ale celkovo bola účasť dosť nízka. Zo sobotňajších volieb sa podľa politológa určite prejaví jeden trend, a to väčšia akcieschopnosť pravicových strán.
Podarilo sa im jednak vo všetkých krajoch vytvoriť širšie koalície, ktoré volič akceptoval a určite sa to prenesie na centrálnu úroveň politiky, myslí si G. Mesežnikov. Stredopravé strany získajú dodatočný impulz, ktorý ich bude posilňovať.
Zatiaľ čo slabší výsledok Smeru-SD, pokiaľ ide o županské voľby a menší zisk mandátov v zastupiteľstvách, nepomôže tejto strane k lepšiemu pocitu a je možné, že sa naštartuje trend tejto strany, ktorá bola dominantná a urobí z nej stranu s menším vplyvom, myslí si G. Mesežnikov. Pod výsledok Smeru-SD sa podľa politológa podpísalo to, že táto strana je už dosť dlho pri moci a asi to spôsobilo voličskú únavu.
Volebný výsledok v Bratislave jednoznačne ukázal, že tento región je stredopravo orientovaný. Podpora sa tu rozložila spôsobom, ktorý nemusel byť očakávaný, keďže boli traja-štyria silní kandidáti.
Aj keď v prieskumoch bol Milan Ftáčnik lídrom, ukázalo sa, že stredopravý volič bol viac mobilizovaní než ľavicový, dodal. G. Mesežnikova prekvapil výsledok v Košiciach, kde tesne vyhral Rastislav Trnka (OĽANO, SaS, KDH, NOVA, ŠANCA) nad kandidátom Smeru Richardom Rašim. V ostatných krajoch tiež prieskumy favorizovali kandidátov Smeru ale bolo to pred tromi týždňami.
Volebné moratórium na zverejňovanie prieskumov neumožnilo zachytiť pohyby pred voľbami, uviedol ďalej G. Mesežnikov. Práve Smer-SD, ktorý dosiahol zákaz zverejňovania prieskumov, sám na to doplatil, dodal.