Americký politológ Joseph Nye, ktorý väčšinu svojej kariéry strávil na Harvardovej univerzite, je už niekoľko desaťročí jedným z vplyvných mysliteľov v oblasti medzinárodných vzťahov. Je autorom termínu „mäkká sila“ a spolu s akademikom Robertom Keohanom tvrdil, že krajiny sa môžu natoľko ekonomicky prepojiť, že vojenská sila už medzi nimi nie je tým najrozhodujúcejším faktorom.
Financial Times informuje, že vo svojej monografii Život v americkom storočí J. Nye interpretuje súčasnú situáciu v USA jednoduchšou myšlienkou: politika je cyklická. „Ľudia sa ma pýtajú, či som niekedy zažil také zlé obdobie, ako je toto. Ja im na to odpovedám, že áno, 60. roky boli ešte horšie. Mali sme tu dva veľké atentáty, mestá v plameňoch a dvoch neúspešných prezidentov [Lyndon B. Johnson a Richard Nixon].“
Otázkou pre J. Nyea však je, či neexistuje nová hrozba pre Harvard, a to v podobe snahy vysokých predstaviteľov politiky a biznisu podrývať autoritu elitných univerzít. „Keď sa miliardári snažia mikromanažovať univerzitu namiesto toho, aby si len dali svoje mená na budovy, je to veľmi nebezpečná cesta.“
Politológ označil štvorročný pobyt Donalda Trumpa v Bielom dome za „síce vážnu, ale nie smrteľnú dopravnú nehodu,“. Dnes je opatrný, pokiaľ ide o jeho prípadný návrat do kresla amerického prezidenta. „Američania sa dopustili niekoľkých hlúpostí,“ čo podľa J. Nyea platí najmä o vojnách vo Vietname a v Iraku. Ako realista si však myslí, že podobné hlúposti nie sú vylúčené ani v budúcnosti.
V roku 1987 britský historik Paul Kennedy tvrdil, že USA sú odsúdené na úpadok. V reakcii na to J. Nye prišiel s myšlienkou mäkkej sily. Argumentoval tým, že Spojené štáty budú stále schopné uplatňovať svoj vplyv, aj keď iného typu. Mäkká sila je „schopnosť získať to, čo chcete nie nátlakom, ani vojenskou silou, ale ekonomickými prostriedkami,“ dodal politológ.