Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na revíziu rozhodovania v Európskej únii a navrhol, aby sa väčšinové hlasovanie spočiatku používalo v oblastiach, ako sú sankcie a ľudské práva, informuje agentúra Bloomberg. Olaf Scholz to povedal na pôde Karlovej univerzity v Prahe. Česko v súčasnosti predsedá Rade ministrov EÚ.
V súvislosti s návrhom nemeckého kancelára treba pripomenúť, že aj občania v rámci záverov Konferencie o budúcnosti EÚ požadovali, aby sa rozhodovanie o zahranično-politických otázkach, vrátane sankcií, nerobilo jednohlasne, ale kvalifikovanou väčšinou. V praxi by to znamenalo, že by jednotlivé členské štáty stratili moc zablokovať ich prijímanie.
EÚ musí chrániť svoju bezpečnosť
Po ruskej invázii na Ukrajinu musia členské štáty splniť „prísľub mieru", ktorý stál pri zrode bloku, „tým, že Európskej únii umožnia chrániť svoju bezpečnosť, nezávislosť a stabilitu aj tvárou v tvár výzvam zvonku," povedal Scholz podľa textu prejavu, ktorý predniesol v pondelok v Prahe.
Svoje návrhy nazval „nápadmi" a „podnetmi na zamyslenie", pričom uviedol, že nejde o „hotové nemecké riešenia".
Macron je za, Fiala proti
Zatiaľ čo francúzsky prezident Emmanuel Macron sa o rozšírenom väčšinovom hlasovaní vyjadril pozitívne, český premiér Petr Fiala, ktorého krajina polročne rotuje ako predsednícka krajina bloku, varoval pred pokusmi o zásadnú reorganizáciu rozhodovania v EÚ.
„Diskusie o zmenách nás teraz nielenže neposilnia, ale môžu tiež narušiť v súčasnosti potrebný konsenzus a spoluprácu," povedal premiér Fiala.
Jeden hlas
Olaf Scholz načrtol možný kompromis v súvislosti so svojimi predchádzajúcimi výzvami na používanie väčšinového hlasovania namiesto jednomyseľnosti, ktorá sa v EÚ vyžaduje.
„Vedel by som si napríklad predstaviť, že by sme začali s väčšinovým hlasovaním v oblastiach, v ktorých je mimoriadne dôležité, aby sme hovorili jedným hlasom," povedal Scholz. „Napríklad v politike sankcií alebo v otázkach týkajúcich sa ľudských práv."
Nápady v oblasti energetiky
Keďže vlády v celej EÚ bojujú s prudkým nárastom cien energií, Scholz vyzval, aby sa „tu v Európe rozvíjali a zdokonaľovali technológie, ktoré sú potrebné a využívané na celom svete".
„Pokiaľ ide o elektrickú energiu, mám na mysli vytvorenie siete a infraštruktúry na skladovanie energie pre skutočný vnútorný trh s energiou, ktorý by Európu zásoboval vodnou energiou zo severu, veternou energiou z pobrežia a slnečnou energiou z juhu - spoľahlivo, v lete aj v zime," povedal Scholz.