Obnovenie normálnej mobility obyvateľstva v oblastiach s nulovou toleranciou  covidu ako je Čína by malo za následok približne dva milióny úmrtí ročne. Kľúčom k ovládnutiu koronavírusu je vývoj vakcín, ktoré budú účinnejšie v boji so šírením nákazy, píše Reuters.

Chcú zabrániť šíreniu omikronu

Obmedzeniam súvisiacim s nulovou toleranciou covidu, ktoré zaviedla Čína, venuje svet zvýšenú pozornosť práve v čase, keď sa v Pekingu konajú zimné olympijské hry. Cieľom miestnych úradov je však zároveň aj za cenu čo najprísnejších obmedzujúcich opatrení zabrániť šíreniu infekčnejšieho koronavírusového variantu omikron, ktorý je v súčasnosti dominantný.

Čínski vedci a odborníci v oblasti verejného zdravotníctva naďalej obhajujú vykonávanie prísnych kontrol a tvrdia, že riziká šírenia nákazy sú príliš vysoké a ochorenie u väčšieho počtu ľudí by mohlo spôsobiť kolaps zdravotníctva.

Vakcíny neinfekčnosť nezaručia

Vedci na základe štúdií uskutočnených v Čile a Británii odhadli priemernú účinnosť v súčasnosti používaných vakcín. V Čile je to CoronaVac čínskej spoločnosti Sinovac v Británii britsko-švédska AstraZeneca.

Ich priemerná účinnosť proti klinickým príznakom ochorenia covid-19 odhadujú čínski vedci na 68,3 percenta. Pravdepodobnosť, že ich podanie zabráni úmrtiu pacienta vyčíslili na 86 percent. Odhad účinnosti vakcín proti infekcii koronavírusom vyčíslili na 30 percent.

Treba vyvíjať nové vakcíny

Vedci sa však domnievajú, že ak by aj miera zaočkovanosti svetovej populácie dosiahla 95 percent a mobilita obyvateľstva by sa obnovila na úrovne spred vypuknutia pandémie, za rok by sa v oblastiach s nulovou toleranciou covidu objavilo 234 miliónov nových prípadov nákazy. U 64 miliónov z nich by sa rozvinuli príznaky ochorenia covid-19 a dva milióny ľudí by nákaze podľahli.

„Ľudstvo by malo pokračovať vo vývoji vakcín a skúmať nové možnosti skvalitnenia ochrany pred infekciou, ktorú budú poskytovať, aby došlo k vyničeniu covidu-19 na celom svete,“ uvádza sa v štúdii čínskych vedcov publikovanej vo vestníku Čínskeho centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

Ďalšie dôležité správy

Slovenskí športovci sa na zimných olympijských a paralympijských hrách v Pekingu predstavia v oblečení, ktorého motívom bude futuristické videnie sveta. Na snímke prezentácia oblečenia pre slovenských olympionikov a paralympionikov na zimné olympijské a paralympijské hry v Pekingu 2022
Neprehliadnite

Hry, kde sa točia miliardy, no sponzorov nevidno. V Pekingu sú typicky čínske, obrátené naruby