Najmenej 215 miliónov dávok vakcín proti kovidu, ktoré nakúpili krajiny EÚ na vrchole pandémie, skončilo v koši. Daňových poplatníkov to vyšlo na štyri miliardy eur, odhaľuje analýza Politico. Takmer určite boli hodnota aj počet nespotrebovaných injekcií ešte vyššie.
Odkedy boli koncom roka 2020 schválené prvé vakcíny proti koronavírusu, krajiny EÚ spoločne nakúpili 1,5 miliardy dávok (viac ako tri na každú osobu v Európe). Výpočty založené na dostupných údajoch ukazujú, že krajiny EÚ zahodili v priemere 0,7 injekcie na každého člena svojej populácie. Na vrchole rebríčka je Estónsko, ktoré zlikvidovalo viac ako jednu dávku na obyvateľa, tesne nasledované Nemeckom.
Počet vyhodených vakcín zvyčajne zodpovedá veľkosti krajín, pričom Nemecko má na konte 83 miliónov nespotrebovaných dávok. Spomedzi 19 sledovaných krajín zlikvidovalo najmenej Luxembursko: tesne pod pol milióna. Slovensko skončilo na ôsmom mieste s viac ako štyrmi miliónmi vakcín; v prepočte na jednu osobu vyšlo 0,75 dávky. Vlády však presné čísla nezverejňujú.
Suma štyri miliardy eur by bola použiteľná napríklad na veľký projekt výstavby infraštruktúry alebo sa rovná ročným výdavkom Chorvátska na zdravotnú starostlivosť.
Mnohé zo spomínaných vakcín boli zakúpené na vrchole pandémie v roku 2021, keď sa EÚ, USA a Spojené kráľovstvo snažili zabezpečiť dostatok dávok. Práve v tomto období EÚ uzavrela svoj najväčší kontrakt na nákup 1,1 miliardy dávok od spoločností Pfizer a BioNTech.
Poľsko aj Maďarsko prestali medzičasom prijímať vakcíny a Pfizer ich žaluje za neuhradenie faktúr. V Rumunsku chce prokuratúra zbaviť imunity bývalého premiéra a dvoch bývalých ministrov zdravotníctva, pričom tvrdí, že nadmerné nákupy vakcín spôsobili štátu škody za viac ako miliardu eur.
Revidovaná zmluva so spoločnosťou Pfizer však zaväzuje európske krajiny nakupovať vakcíny minimálne do roku 2027.