„Francúzski občania si vybrali v slobodných voľbách svojho prezidenta a toto rozhodnutie treba rešpektovať. Verím, že táto voľba je dobrou správou pre budúcnosť Európskej únie a umožní hľadať členským štátom cestu k sebe, nie od od seba,“ uvádza sa v stanovisku Roberta Fica k prezidentským voľbám vo Francúzsku, o ktorom informovala hovorkyňa predsedu vlády SR Beatice Szabóová.

R. Fico zdôraznil, že Európa v období po brexite potrebuje stabilitu a konštruktívnu spoluprácu a že úloha Francúzska je v tejto oblasti nezastupiteľná. Zároveň poslal Emmanuelovi Macronovi telegram, v ktorom mu zablahoželal k zvoleniu do prezidentskej funkcie.

Potešenie z Macronovho úspechu vyjadril na Twitteri aj minister Lajčák, ktorý v tejto súvislosti hovoril o víťazstve Európskej únie.

„Vnímame túto voľbu ako uznanie pretrvávajúcej atraktívnosti hodnôt a princípov, o ktoré sa doterajšia európska spolupráca opierala, a zároveň ako prejav vôle pokračovať v budovaní spoločného projektu,“ píše sa vo vyhlásení slovenského rezortu diplomacie.

Ministerstvo zdôraznilo, Francúzsko je jedným z najdôležitejších partnerov SR. „Tešíme sa na pokračovanie a ďalší rozvoj našich vzájomných vzťahov, ako aj na posilňovanie spolupráce v rámci Európskej únie a NATO,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu k druhému kolu prezidentských volieb vo Francúzsku, informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.

Prezident Andrej Kiska zablahoželal Emmanuelovi Macronovi v mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom k zvoleniu za prezidenta Francúzskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval prezidentov hovorca Roman Krpelan.

„Vážený pán novozvolený prezident, Vaše víťazstvo je šťastným dňom pre všetkých, ktorí veria v jednotnú a silnú Európu. Spolupráca v Európskej únii založená na spoločných hodnotách je pre nás nenahraditeľná a vďaka nej sme schopní prekonať všetky výzvy dnes aj v budúcnosti," uviedol v blahoprajnom telegrame A. Kiska.

Zároveň dodal, že sa teší na budúcu spoluprácu a je pripravený spolu s novým prezidentom E. Macronom podporovať prehlbovanie vynikajúcich a intenzívnych slovensko-francúzskych vzťahov. "Želám Vám veľa úspechov pri plnení náročných úloh, ktoré pred Vami stoja,“ napísal na záver A. Kiska.

Víťazstvo Emmanuela Macrona je podľa Andreja Danka novou nádejou na potrebné zjednotenie Európskej únie. Francúzsko v nedeľu ukázalo, ako zastaviť ľudí, ktorí v politike iba kritizujú a ponúkajú len konflikt a sebecké riešenia. Uvádza sa to vo vyhlásení predsedu parlamentu A. Danka k výsledku nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Ako dodal, voľba francúzskeho ľudu je lepšou cestou nielen pre nich, ale aj pre celú Európsku úniu.

Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča Francúzsko jasne uprednostnilo Európu pred nacionalizmom a rozum pred demagógiou. „Verím, že vlna extrémizmu v Európe sa dnes zastavila a spoločne začíname novú etapu európskej spolupráce,“ uviedol eurokomisár.

Koaličná strana Most-Híd uviedla, že posledné voľby v Rakúsku, Holandsku aj vo Francúzsku sú snáď nádejou, že Európa sa pomaly vracia k zdravému rozumu, a že hlas zodpovednosti zvíťazí. „Hlas rozumu premohol umelo živený strach a nenávisť, voliči dali zelenú aj spoločnému európskemu projektu,“ napísala strana a zároveň novozvolenému francúzskemu prezidentovi zaželala dostatočnú podporu v parlamente pre zavedenie reformných krokov.

„Blahoželám Emmanuelovi Macronovi k zvoleniu za francúzskeho prezidenta. Najprv sa mu smiali, potom na neho útočili, a nakoniec vyhral. Má pred sebou ťažkú úlohu - presvedčiť Francúzov, že sa musia vydať cestou zmien a pritom nestratiť svoje základné hodnoty,“ napísal nezaradený poslanec Miroslav Beblavý na Facebooku.

Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) neexistovala vo Francúzsku ideálna voľba, no Macron je podľa nej pre budúcnosť EÚ, a teda aj Slovenska, lepšia voľba. „Racionalizmus a hlas rozumu má predsa len vo Francúzsku dlhú tradíciu, pretože riešenia, ktoré ponúkala Marine Le Pen, ako napríklad návrat k národnej mene, referendum o vystúpení z EÚ, ekonomický protekcionizmus, vystúpenie z NATO, by Francúzsku len škodili, no čo je horšie, pravdepodobne by viedli k postupnému rozpadu EÚ a možnej hospodárskej kríze s negatívnym dopadom aj na Slovensko,“ odôvodnila Remišová. Zároveň Macronovi zaželala veľa úspechov pri spravovaní Francúzska, ktoré čelí mnohým hrozbám - od terorizmu, cez nezamestnanosť až po ekonomickú stagnáciu.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP) Macronovu výhru označil za dobrú správu pre Francúzsko aj pre Európsku úniu. „Ide o ďalšiu porážku populizmu, nenávisti a ekonomického amaterizmu, ktorý je silne zastúpený aj v našom parlamente. Európa potrebuje pozitívny reštart a ten je možný urobiť len s rozumnými politikmi na čele sebavedomých národov,“ napísal poslanec Európskeho parlamentu.

Centrista Emmanuel Macron sa so ziskom vyše 65 percent stal víťazom druhého, rozhodujúceho kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Jeho rivalku, nacionalistku Marine Le Pen, podporilo menej ako 35 percent voličov.

V rozhodujúcom kole volieb proti sebe stáli exminister hospodárstva a niekdajší člen vládnej Socialistickej strany Emmanuel Macron (39) a europoslankyňa a kandidátka Národného frontu Marine Le Penová (48). Macron bude najmladším prezidentom v histórii Francúzska. Francúzi si tentoraz zvolili 25. prezidenta v poradí. Celkovo ide len o ôsmu priamo volenú hlavu štátu vo francúzskej histórii, keďže do 60. rokov 20. storočia bol prezident volený nepriamo.