Politici, farmári a trh

Nová slovenská vláda chce v centrále Európskej únie presadzovať úplné zrušenie dotovania poľnohospodárskej výroby. Ak s týmto neuspeje, chce dosiahnuť, aby sa v únii skoncovalo s rozdielnym prerozdeľovaním dotácií. Farmári zo strednej a východnej Európy ich dostávajú v menších objemoch ako západoeurópski konkurenti.

Ciele sú to iste rozumné. Veď päťdesiat miliárd eur, ktoré Brusel každoročne vloží do poľnohospodárstva, už dávno nezlacňuje potraviny. A zrejme neplnia ani pôvodný cieľ zvyšovať nedostatočnú produkciu potravín pre európsky trh. Naopak, prispievajú k tvorbe nadprodukcie, ktorá sa potom z Európy vyváža len za cenu ďalších proexportných dotácií.

A po rokoch, keď je všetkého veľa, zákonite prichádzajú zasa roky, keď farmári vybíjajú stáda zvierat a vysievajú menšie plochy, aby ich ceny vyskočili. Úplne nespravodlivé je nerovnomerné dotovanie Východu a Západu. Deje sa na otvorenom trhu. Výsledok je vopred daný. Zatiaľ čo výroba v starých členských krajinách stúpa, v nových klesá. Slovenskí farmári hovoria jasne – radšej žiadne dotácie ako rozdielne. No rozumné ciele slovenskej vlády sú málo reálne. Pri lobistickej sile západoeurópskych farmárov, ktorí v prípade ohrozenia ziskov vedia v bruselských uliciach predviesť divadlo s rozsypaným hnojom, sa dotácie budú rušiť len veľmi ťažko. K vyrovnaniu dotácií nemusí prísť ani po roku 2013, ako bolo slˇúbené.

Trh sa zlyhaniam politikov prispôsobil. Oslabené slovenské agrárne podniky totiž začali v nebývalom rozsahu preberať silnejší investori. Do agrosektora vstupujú napríklad podnikatelia s potravinárskymi fabrikami či výrobňami biopalív. Títo z družstiev potrebujú suroviny, a tak sa nezdráhajú ich ďalej rozvíjať. Predchádzajúce roky výkyvov cien obilia či mlieka týchto investorov naučili, že v rokoch vysokých cien surovín sa tešia farmári a trpia spracovateľské fabriky. Po páde cien agrokomodít je to naopak. Pri spájaní biznisov je profit istý vždy.

A práve títo investori, ako je Agrofert Andreja Babiša či skupina okolo Jána Sabola, teraz v agropotravinárskej výrobe vytvárajú konečne silné protipóly voči západoeurópskym farmám. Tie už silnejšie nebudú. Sú tak prepchaté dotáciami, že žiadneho potenciálneho kupca si ani na dvor nepúšťajú.

Viac o situácii v poľnohospodárstve, ktoré opäť začína lákať investorov, si prečítajte v aktuálnom TRENDE č. 29, ktorý je v predaji.