Investori varujú vlády na celom svete pred „neukotvenými“ úrovňami verejného dlhu. Tvrdia, že nadmerné predvolebné sľuby môžu vyvolať problémy na trhu s dlhopismi, uvádza Financial Times.
Očakáva sa, že emisia vládnych dlhopisov v USA a Spojenom kráľovstve v budúcom roku stúpne na najvyššiu úroveň, s výnimkou raných štádií kovidovej pandémie. Rozvíjajúce sa trhy majú podľa Inštitútu medzinárodných financií prispieť k záplave dlhopisov na trhu po tom, čo sa vládny dlh vlani vyšplhal na historické maximum 68,2 percenta HDP.
Deficity štátov sú „mimo kontroly a v skutočnosti neexistuje žiadny mechanizmus, ktorý by ich dostal pod kontrolu“, povedal investor Jim Cielinski zo spoločnosti Janus Henderson. Dodal, že táto otázka sa „v nasledujúcich šiestich až 12 mesiacoch“ stane vážnym problémom pre trhy a označil ju za „niečo, na čom veľmi záleží“.
Americké ministerstvo financií vydá tento rok dlhopisy v hodnote približne štyroch biliónov dolárov so splatnosťou od dvoch do 30 rokov, vyplýva z odhadov spoločnosti Apollo Global Management. Predstavuje to nárast z vlaňajších troch biliónov či 2,3 bilióna dolárov v roku 2018.
Na ceste k druhej najvyššej emisii dlhopisov je aj Spojené kráľovstvo, ktoré tento rok čakajú voľby. Zaostávať bude len za rokom 2020, keď Bank of England zakročila, aby počas počiatočných štádií pandémie koronavírusu zvýšila ponuku peňazí. Keir Starmer, ktorého Labouristická strana si v prieskumoch udržiava výrazné prvenstvo, zverejnil prísľub požičať si 28 miliárd libier (32,50 miliárd eur) ročne na svoj „plán zelenej prosperity“, a to napriek obavám z úrovne verejného dlhu.
Vedúci kancelárie správy dlhu Spojeného kráľovstva Robert Stheeman minulý týždeň v rozhovore pre Financial Times varoval, že „vo svete, kde máme dlhy na predaj, nemožno tvorbu politiky oddeliť od reality trhu“.
Podľa odhadov britskej banky NatWest desať najväčších krajín eurozóny vytvorí tento rok dlh vo výške približne 1,2 bilióna eur.