Šéf polície Michel Cadot predtým podľa agentúry AFP uviedol, že u približne stovky aktivistov sa našli podozrivé predmety schopné spôsobiť zranenie, vrátane napríklad bowlingovej gule. Polícia predtým proti demonštrantom, ktorí protestovali proti summitu a proti zákazu zhromažďovania, použila slzný plyn.

Parížske demonštrácie boli súčasťou víkendových akcií proti zmene klímy v zhruba päťdesiatich mestách sveta. Vo francúzskej metropole aktivisti spočiatku vytvorili len symbolickú ľudskú reťaz, pretože v Paríži, kde sa v pondelok začne konferencia OSN o klimatických zmenách, boli podobné zhromaždenia z bezpečnostných dôvodov dočasne zakázané.

Usporiadateľom podujatia v Paríži sa podarilo vytvoriť od 12:00 na asi hodinu dlhú ľudskú reťaz, ktorá prechádzala okolo klubu Bataclan, kde bolo najviac z celkom 130 obetí atentátov z 13. novembra.

„Je potrebné verejne tlačiť na vedúcich predstaviteľov. Zrušenie manifestácie nás sklamalo, ale toto je dobrá alternatíva k mobilizácii,“ vysvetlila novinárom 29-ročná účastníčka reťaze Aude.

Vyše 200 ľudí, ktorých zmobilizovala radikálna organizácia Anticop21, sa rozhodlo zákazy vyplývajúce z výnimočného stavu nerešpektovať a spoločne postupovali k námestiu Republiky.

Prezident François Hollande označil násilné strety aktivistov za „hanebné“ a „poľutovaniahodné“. Nátlaková zelená skupina 350.org sa od násilia v Paríži dištancovala a oznámila, že tamojšie protestujúci „neboli spojení s klimatickým hnutím“. Porušili totiž podľa nej „sľub nedopúšťať sa násilia, ktorý dal každý člen Klimatickej koalície“.

Mnohí z účastníkov mali zahalené tváre a niektorí začali hádzať na prítomné početné bezpečnostné sily fľaše a ďalšie predmety. Policajti nakoniec demonštrantov rozohnali silou.

Demonštrácia na podporu medzinárodnej dohody o ochrane klímy sa v nedeľu podľa agentúry Reuters naopak uskutočnili napríklad v Sydney, Berlíne, Londýne, Sao Paule, Hongkongu či New Yorku. V mnohých ďalších mestách sa demonštrovalo už v piatok a v sobotu.

Na všetkých viac ako 2 000 podujatí po celom svete sa zúčastnilo vyše 570-tisíc ľudí a do konca dňa ich môže byť cez 600-tisíc. Uviedla to vplyvná ľavicová aktivistická organizácia Avaaz, ktorá je jedným z organizátorov akcií spojených s klimatickým summitom. Ďalšie čísla majú ešte prísť z Mexika alebo z Kanady.

Do Paríža sa začali schádzať účastníci konferencie, ktorá sa začne v pondelok na parížskom predmestí Le Bourget. F. Hollande už prijal napríklad Pan Ki-muna, večerať bude so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, neskôr večer má doraziť najvyšší americký predstaviteľ Barack Obama.

Niektorí zo zahraničných hostí si uctili pamiatku obetí nedávnych atentátov položením kvetov v miestach, kde k útokom došlo. Urobili tak napríklad čilská prezidentka Michelle Bacheletova a kanadský premiér Justin Trudeau.