V Kazachstane vypukli veľké nepokoje a demonštrácie. Dôvodom bol prudký nárast ceny skvapalneného ropného plynu (LPG).
Polícia už zadržala stovky ľudí a agentúra Interfax s odvolaním na spravodajcu zo svojej miestnej pobočky informuje, že v hlavnom meste Nur-Sultan a tiež v najväčšom meste krajiny v Alma-Ata úrady vypli internet a telefonické spojenie. O výpadkoch obľúbených platforiem na posielanie správ, ako whatsapp či telegram, už informovala v utorok večer aj agentúra AFP.
Slovenskí motoristi si priplatia. Zdražel benzín, nafta aj LPG
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v snahe zabrániť bezprecedentnej vlne nepokojov odvolal tamojšiu vládu. Informovala o tom agentúra AFP.
V nariadení zverejnenom na webovej stránke prezidentskej kancelárie sa uvádza, že Tokajev prijal demisiu vlády premiéra Askara Mamina. Jeho právomoci bude do vytvorenia nového kabinetu vykonávať podpredseda vlády Alikhan Smailov.
Výnimočný stav do 19. januára
Tokajev zároveň v stredu vyhlásil v Mangystauskej oblasti a v Alma-Ate výnimočný stav, ktorý bude trvať do 19. januára.
Počas neho bude platiť nočný zákaz vychádzania od 23.00 do 7.00, zákaz zhromažďovania, predaja zbraní, streliva a alkoholu, píše Kommersant s odkazom na prezidentský dekrét. Úrady majú tiež civilistom dočasne zabaviť zbrane a výbušniny. V Alma-Ate bude obmedzený pohyb, vrátane možnosti do mesta prichádzať alebo ho opúšťať.
V druhom prejave prisľúbil "tvrdú" odpoveď na masové protesty ,,Ako hlava štátu a odnes aj predseda bezpečnostnej rady plánujem zasiahnuť tak tvrdo, ako to len bude možné... Som povinný chrániť bezpečnosť a pokoj našich občanov," uviedol Tokajev.
Prezident týmto vyhlásením zbavil funkcie doterajšieho predsedu bezpečnostnej rady, ktorým bol bývalý prezident Nursultan Nazarbajev. Ten sa vzdal funkcie prezidenta v roku 2019, avšak ako predseda bezpečnostnej rady si zachoval svoj vplyv, ako aj isté privilégia – napríklad imunitu, ktorá ho chránila pred trestným stíhaním, pripomína AFP.
Tokajev vo svojom príhovore však uviedol, že plánuje ostať v hlavnom meste krajiny – v Nursultane –, pretože to je jeho ústavná povinnosť. ,,Je mojou ústavnou povinnosťou zotrvať s národom. Spolu prekonáme túto čiernu epizódu v histórií Kazachstanu," vyhlásil Tokajev.
Omračujúce granáty aj slzotvorný plyn
Masové protesty sú v krajine zriedkavé. „Výzvy na útoky na vládne a vojenské úrady sú absolútne ilegálne," uviedol večer v televíznom vyhlásení prezident Kasym-Žomart Tokajev. Ešte v utorok večer hlava štátu uviedla, že vláda nepadne, ale radšej ako konflikt chce vzájomnú dôveru a dialóg.
Ceny plynu v Európe vzrástli o desiatky percent, dôvodom sú nízke dodávky
Kazašské bezpečnostné zložky vystrelili v stredu omračujúce granáty do davu viac než 1 000 demonštrantov smerujúcich k radnici v meste Alma-Ata, uviedol spravodajca agentúry AFP. Podľa agentúry TASS demonštranti už vtrhli do budovy radnice, AFP však tieto informácie nevedela bezprostredne potvrdiť. Média však informovali o tom, že demonštranti ohrozujú aj prezidentovu rezidenciu v meste Alma-Ata.
V utorok večer sa protestujúci v Alma-Ate okrem zníženia ceny LPG domáhali aj odvolania náčelníka oblasti, opätovného spustenia internetu a zvýšenia platov v miestnych podnikoch. Na demonštráciách zaznelo aj volanie po demisii vlády.
Polícia v snahe potlačiť ojedinelý protest nespokojných občanov použila aj slzotvorný plyn a omračujúce granáty. Podľa odhadov bolo na utorkovom proteste v najväčšom kazašskom meste viac ako 5 000 ľudí. Podľa agentúry Reuters sa stovky protestujúcich pokúsili vtrhnúť do kancelárie starostu.
Potom, čo polícia nasadila zábleskové granáty, sa zdalo, že bezpečnostné zložky prevzali nad hlavným námestím v Almaty kontrolu, píše Reuters. Výbuchy však podľa neho boli počuť ešte hodiny potom v priľahlých uliciach a ďalších častiach mesta.
Zadržaní boli aj novinári
Aj v hlavnom meste Nur-Sultan v utorok rozháňali demonštrantov pomocou slzného plynu, napísal Kommersant.
Gazprom vyviezol do Európskej únie a Turecka menej plynu, než sa zaviazal
Strety medzi políciou a protestujúcimi boli hlásené aj z ďalších miest, napísal server Meduza, podľa ktorého polícia v metropole zatkla niekoľko stoviek ľudí. Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) na svojom webe uviedlo, že policajti zadržali dvoch novinárov z jeho kazašskej služby, ktorí demonštrácie sledovali.
Vláda napokon demonštráciám ustúpila. „Vládna komisia sľúbila demonštrantom znížiť cenu LPG zo 120 na 50 tenge za liter," napísal Kommersant s odvolaním sa na oznámenie z webu predsedu vlády. Komisia sa stretla s demonštrantami v meste Aktau, správnom stredisku Mangyšlackej oblasti na západe krajiny.
Matovič varuje pred vlastnou neschopnosťou. Omikron ošklbe Slovensko o dve miliardy eur
Demonštranti v reakcii vyhlásili, že neopustia námestie, kým k nim nepríde prezident, napísal stredoázijský server Fergana.
Ceny LPG sa zdvojnásobili
Demonštrácie sa začali už 2. januára v meste Žanaozen, deň po zrušení cenového stropu na LPG, ktorého ceny sa zdvojnásobili. Vypukli aj v ďalších mestách aj tiež Mangystauskej oblasti.
Žanaozen je strediskom ropného priemyslu a dejiskom nepokojov z roku 2011, kedy polícia zabila desiatky ľudí pri potláčaní protestov proti prepúšťaniu na ropných poliach. Išlo vtedy o najkrvavejšie potýčky od dosiahnutia nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu.
Ceny plynu v Európe vďaka dovozu LNG už päť dní klesajú, je to najdlhšie za rok
Úrady v Mangystauskej oblasti v reakcii na lokálne demonštrácie už v utorok večer oznámili, že obnovujú cenový strop (v prepočte 0,097 eura) za liter LPG. Zvýšenie cien LPG je podľa demonštrantov nespravodlivé vzhľadom na skutočnosť, že Kazachstan je vývozcom plynu a ropy a má bohaté energetické zásoby, približuje AFP. Vláda zrušenie cenového stropu argumentovala tým, že nízka cena LPG je neudržateľná.