„Progresívne Slovensko má reálnu šancu priniesť novú kvalitu do slovenskej politiky. Je to hnutie budované zospodu, plné kvalitných ľudí a s hodnotovou výbavou, ktorá je mi najbližšia,“ potvrdil poslanec Denníku N.

Ako denník píše, M. Poliačik zrejme nezostane len radovým členom, ale bude sedieť vo vedení Progresívneho Slovenska. To musí aj schváliť jeho príchod. Tvárami hnutia sú dnes napríklad IT podnikatelia Ivan Štefunko a Michal Truban či právnička a aktivistka Irena Biháriová.

M. Poliačik oficiálne oznámil svoj odchod zo SaS 9. novembra. O tom, že plánuje vstúpiť do Progresívneho Slovenska, sa hovorilo už v tom čase.

Progresívne Slovensko začiatkom týždňa zverejnilo prieskum, ktorý si objednalo v agentúre Focus. Tvrdia, že voľbu nového hnutia zvažuje 9,6 percenta voličov. Nový politický subjekt zaregistrovalo ministerstvo vnútra koncom novembra po odovzdaní petície s 13 500 podpismi.

Progresívne Slovensko o sebe hovorí ako o jasne proeurópskom stredovom hnutí, spolupracuje s európskou frakciou liberálov (ALDE).