Posledné vyše tri roky poskytli trpké ponaučenie. Čas, v ktorom sú práva občanov a stabilita podnikateľského prostredia ohrozované najviac, sa nápadne prekrýva s harmonogramom vládnych a parlamentných schôdzí. Na sklonku roka prijatý zákon o strategických podnikoch, ktorý otvára dvere zoštátňovaniu krachujúcich podnikov, to vystihuje veľmi dobre.
Decembrová a januárová schôdza budú s najväčšou pravdepodobnosťou posledné, keď bude ešte koalícia ako-tak schopná spolu hlasovať o vážnejších zmenách. Na stole ich bude mať niekoľko: sťaženie vymáhateľnosti práva cez rozbíjanie Exekučného poriadku a Občianskeho zákonníka. Ale aj pokus o opravu bankrotovej legislatívy.
Následný krátky pokoj v legislatíve napriek tomu nebude znamenať stabilitu. Strach naháňa to, že niektoré zmeny sa začnú uvádzať do života. A že zákony sa budú špikovať populistickými gestami na spôsob povinného vlastenectva.
Kľúčovou témou predvolebnej kampane bude popri nezamestnanosti najmä justícia. Opozícia bude premiérovi Robertovi Ficovi pripomínať, že aj on nesie zodpovednosť za mizivú dôveryhodnosť justície.
Z dlhodobého hľadiska bude rozhodujúci povolebný vývoj. Tu sa vynárajú dve hrozby. Prvou je, že rezort spravodlivosti bude ovládať naďalej ĽS-HZDS. Čo bude znamenať ďalšie zabetónovanie nelichotivého stavu. Riziká, pravda, vznikajú aj z prípadnej tichej dohody Smeru-SD s najvplyvnejším mužom na slovenských súdoch.
Bez rizík nie je ani druhá alternatíva, že moc nad rezortom preberie niektorá zo súčasných opozičných strán. Vyhadzovanie skompromitovaných ľudí, ktorí sa za posledné obdobie zmocnili postov na súdoch cez politické konexie, sa bude dať ľahko vysvetliť snahou o prepotrebnú očistu justície. No bude s tým spojené obrovské pokušenie naďalej politicky zasahovať do chodu súdov. Namiesto múdreho nastavovania systému bŕzd a pák sa môžu objaviť plány na rýchle zlé riešenia. Povedané tolkienovskou rečou: Sarumana môže nahradiť Boromir – čestný človek s dobrými úmyslami, no so slabou schopnosťou odolať pokušeniu ovládať veci, ktoré sa ovládať nepatrí.
Strategické zoštátňovanie
Napriek miernemu oživeniu ekonomiky bude ešte kríza v roku 2010 kosiť slabšie zabezpečené firmy. Zákon o strategických podnikoch preto vláda pred voľbami niekoľkokrát rada využije, aby za peniaze daňovníkov manažovala umierajúce firmy. Podozrenie, že hlavný cieľ bude odďaľovanie krachu vybraných zamestnávateľov až na povolebné obdobie, sa bude vyvracať ťažko.
Zneužívať krízu a bankrotovú legislatívu nebude len štát. Budú pribúdať prípady vydierania, pri ktorých budú veritelia čeliť žiadostiam o odpustenie podstatnej časti dlhov aj v nie vždy nevyhnutných reštrukturalizáciách. Budú to robiť pod hrozbou, že inak sa dá podnik do konkurzu, z ktorého veriteľ vyťaží omnoho menej.
Nastoliť balans medzi veriteľmi a ich dlžníkmi by ešte mohla expresne pripravovaná zmena zákona o konkurze, ktorá má opäť umožniť veriteľské návrhy na konkurz. A teda zabrániť situáciám, keď sa firma stiahne z trhu, až keď sú jej dlhy na maxime a majetok na nule. Zmena by sa mohla v Zbierke zákonov objaviť už pred Vianocami.
V januári alebo vo februári by mal parlament rokovať o zmene Exekútorského poriadku. Veritelia si podľa nej nebudú môcť sami určovať, ktorý exekútor im vymôže pohľadávku. Ale budú odkázaní na pracovitosť náhodne prideleného. Očakávania z konca roka 2009 zneli, že v tomto prípade bude vymáhateľnosti práva silno nahrávať nejednotnosť koalície. Takže novinka skončí v koši.
Podobne sa to môže skončiť s ďalšou snahou ministerstva spravodlivosti regulovať spotrebiteľské úvery. Tentoraz je plán zakázať veriteľom priamo si uplatňovať záložné právo na nehnuteľnosti. Mali by si ho vymáhať cez oklieštený Exekučný poriadok. Výsledok takejto zmeny by bol jasný – drahšie spotrebiteľské úvery, ktoré banky rady ponúkajú aj ako alternatívu hypotékam.
O iné vážnejšie zmeny v základnej legislatíve sa už hrať nebude. Predstava dokončenia megalomanskej a značne ľavicovej rekodifikácie Občianskeho zákonníka pred voľbami je z ríše science fiction. Sen o „zákone storočia“ by mohol nabrať reálnejšie kontúry, ak sa do vlády opäť nedostane žiadna pravicová strana.
Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.
Ilustrácia - Profimedia.cz