Takzvaný medvedí trh, kedy vytrvalo klesajú ceny akcií, možno na burzách očakávať v budúcom roku. Myslí si to dlhoročný investor David Roche. Podľa neho k tomu prispeje pomalé znižovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch, pokles tempa rastu americkej ekonomiky a prílišná eufória okolo umelej inteligencie.
Prognózy vývoja úrokových sadzieb
„Myslím si, že (medvedí trh) pravdepodobne príde, ale zrejme až v roku 2025. Už však vieme, čo ho spôsobí,“ povedal David Roche. Očakáva pritom, že americká centrálna banka sa bude brániť zníženiu sadzieb až na 3,5 percenta, kde by trh chcel vidieť základnú sadzbu. V súčasnosti má Fed svoju sadzbu na federálne fondy v pásme 5,25 až 5,5 percenta. To je maximum od roku 2001.
Stredná hodnota predpovedí vývoja sadzieb Fedu na budúci rok je teraz 4,1 percenta. Takmer všetci dotazovaní účastníci trhu však teraz predpokladajú, že do septembra budúceho roka bude základná sadzba v USA pod 4,1 percenta, ukazuje indikátor FedWatch Tool obchodnej burzy CME v Chicagu.
Ekonomika bude spomaľovať
„Druhá vec je, že zisky nenaplnia očakávania, pretože ekonomika bude spomaľovať,“ varoval David Roche. Tretím faktorom, ktorý podľa investora povedie k medvediemu trhu, je sektor umelej inteligencie. „Ten už rozhodne vstúpil do pásma bubliny,“ domnieva sa David Roche. Z tohto pásma sa podľa neho v nasledujúcich zhruba šiestich mesiacoch dostane, čo bude aj dôvod, ktorý prispeje k pomalšiemu rastu ekonomiky.
„Domnievam sa, že v týchto troch faktoroch je toho dosť na to, aby v roku 2025 začal medvedí trh s poklesom cien o 20 percent, možno to začne už na konci tohto roka,“ povedal. Táto predpoveď podľa neho nezohľadňuje, kto v novembri v USA vyhrá prezidentské voľby.
Takzvaný medvedí trh nemá jasnú definíciu, všeobecne sa zaň však považuje situácia, kedy ceny akcií či akciových indexov klesnú zo svojho maxima o 20 percent. Niektoré definície ako podmienku, kedy možno hovoriť o medveďom trhu, uvádzajú aj to, že pokles o 20 percent musí byť dlhodobejší, minimálne dvojmesačný.
Trh práce je v zlom stave
David Roche sa domnieva, že keby prepad na burzách začal byť dramatický, Fed by sa snažil včas zasiahnuť. Centrálna banka na poslednom zasadnutí na konci júla ponechala základný úrok bez zmeny, naznačila však, že sa ho chystá znížiť na ďalšom zasadnutí, plánovanom na september. Za svoje rozhodnutie neznížiť sadzby už v júli Fed čelil konfrontácii, štatistika z minulého týždňa totiž ukázala, že trh práce je v USA v horšom stave, ako sa očakávalo. Časť analytikov sa preto domnieva, že americká ekonomika smeruje k recesii.
Došlo k masívnemu výpredaju
Pred týždňom zasiahol akciové trhy výpredaj, ku ktorému podľa analytikov čiastočne prispel fakt, že odoznievajú obchody typu carry trades. Pri nich si obchodníci požičiavajú meny v krajinách s veľmi nízkym úročením a potom ich investujú v krajinách, kde sú vyššie výnosy. Mnoho rokov na takéto financovanie využívali japonské jeny. Japonská centrálna banka už však začína sadzby zvyšovať a spolu s tým klesá atraktivita týchto carry trades. Trh sa však po prepade tentoraz rýchlo zotavil.
Znižovanie úrokov
David Roche teraz očakáva, že Fed na ďalšom zasadnutí pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. To však povedie k nižším ziskovým maržiam, čo sa odohrá postupne počas budúceho roka.
„Ak chcete, aby Fed znížil úrokové sadzby, potom ekonomika musí zmierniť úroky, trh práce musí poľaviť a marže sa dostanú pod tlak,“ povedal. Ak tieto faktory odštartujú medvedí trh, Fed bude mať priestor na to, aby situáciu riešil, vzhľadom na to, že predstavitelia Fedu, spotrebitelia aj politici majú veľmi nízky prah bolesti, upozorňuje David Roche.
Investori pristúpili k dlhopisom
Záujem je naopak po rokoch o dlhopisy, ktorými sa investori chcú čiastočne zaistiť proti klesajúcim úrokom a proti hrozbe hospodárskej recesie. Výnos desaťročných dlhopisov americkej vlády sa tak minulý týždeň v jednom momente znížil na minimum od polovice minulého roka. Výnosy sa pohybujú opačne k cenám – rast ceny teda vedie k poklesu výnosu.
„Konečne prebleskol dôvod mať dlhopisy,“ povedal správca majetku Gregg Abella zo spoločnosti Investment Partners Asset Management. Tá má v správe majetok zhruba za 250 miliónov amerických dolárov, o peniaze sa stará tak bohatým Američanom, ako aj neziskovým organizáciám.