Dôvera v štátne inštitúcie naprieč EÚ za posledné dva roky klesla. Zo správy Európskej nadácie pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok (Eurofound) vyplynulo, že za to čiastočne môžu sociálne siete. Informuje o tom portál Euractiv.

Celková dôvera v inštitúcie klesla v priemere o 13,4 percenta a dôvera v národné inštitúcie klesla až o 24,5 percenta. Výrazný pokles zaznamenala aj polícia či zdravotníctvo. Najviac svojim štátnym inštitúciám nedôverujú obyvatelia Bulharska, Rumunska, Slovenska, Cypru a Maďarska.

Môžu za to sociálne siete

Správa spracovala údaje z obdobia od jari 2020 do jari 2022. Tieto dva roky poznačili pandémia ochorenia covid-19, následné obmedzenia a nedávna ruská invázia na Ukrajinu.

Okrem nabaľujúcich sa kríz má tento pokles aj ďalšie vysvetlenie. „Neistotu, ktorú krízy vytvárajú, umocnili sociálne siete vrátane falošných správ a dezinformácií,“ povedal pre bulharskú verziu Euractivu Ivajlo Kalfin, výkonný riaditeľ Eurofoundu.

Aktívni sú všade

Dodal, že zvýšená nestabilita a strach o budúcnosť môžu pôsobiť ako katalyzátor politickej dynamiky a často môžu viesť k názorovým nezhodám. Takíto ľudia sú politicky aktívni všade v Európe a umožňujú vzostup netradičných strán, ktoré sú vo väčšine prípadov nacionalistické, uzavrel Kalfin.

Ďalšie dôležité správy

JB 26 Paríž - Ľudia sa prechádzajú na nábreží rieky Seina v Paríži 28. mája 2020. Francúzsko od 2. júna spustí ďalšiu fázu uvoľňovania prísnych opatrení zavedených v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. S istými obmedzeniami sa otvoria reštaurácie či bary a zruší sa zákaz cestovať ďalej než do 100 kilometrov. Od utorka sa vo Francúzsku znovu otvoria aj pláže. FOTO TASR/AP 

People stroll along the Seine river banks in Paris, Thursday, May 28, 2020, as France gradually lifts its Covid-19
Neprehliadnite

Dôvera spotrebiteľov v ekonomiku eurozóny je na rekordnom minime