Národná banka Slovenska očakáva ďalšie zlacňovanie na realitnom trhu. „V medziročnom porovnaní tretích kvartálov sa podľa posledného reportu ceny prepadli o vyše desať percent,“ píše Finweb Hospodárskych novín a dodáva, že za meter štvorcový zaplatili kupujúci v priemere 2 701 eur. 

Ekonomický web preto položil niekoľkým odborníkom otázky, či bude naďalej klesať cena za meter štvorcový, ktoré faktory môžu na situáciu vplývať a aký vývoj nastane na prelome rokov.  

Pokles len v malých číslach

K zásadnej zmene v cenách nehnuteľností sa neprikláňa Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií, podľa ktorého sa vývoj skôr stabilizuje a pokles očakáva len v malých číslach.

Podobný názor mal aj Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie Slovenskej republiky, ktorý však tvrdí, že „ku koncu tohto roka môže priemerná cena prelomiť hranicu 2 400 eur,“ a dodáva, že cenu 2 314 eur z decembra 2021 sa nepodarí dosiahnuť.  

Hypotéky a lokality

Za dopytom po nehnuteľnostiach stojí najmä kúpyschopnosť Slovákov, na ktorú vplýva vývoj hypotekárneho trhu a úrokových sadzieb, hovorí Palenčár. Banky však podľa neho aktuálne netestujú klientov len v rámci sadzby 4,5 percenta, ale aj pri sadzbách 6,5 až 7 percent.  

„Pokles cien bude pravdepodobne pokračovať miernym tempom dovtedy, kým sa trvalejšie neobnoví dopyt po hypotékach,“ myslí si Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko. 

Naopak Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk zdôrazňuje hlavne lokality, kde je nízka kúpna sila a nižšie platy, teda „ceny boli viac nadnesené.“ Zase v silnejších regiónoch je priestor na pokles malý. 

Menej kupujúcich a otázne úrokové sadzby

Palenčár však očakáva, že sa situácia na prelome rokov vráti na stúpajúcu trajektóriu, keď „ceny realít začnú opätovne rásť po znížení úrokových sadzieb a na trh sa vráti masa kupujúcich.“ Zdôvodňuje to aj odkladom projektov zo strany developerov a zmenšenie skupiny kupujúcich.

Kubrický naopak predpovedá, že v roku 2024 „môžu pribúdať predávajúci, ktorí nebudú musieť ticho sedieť v kúte a poslušne odkývať všetky požiadavky kupujúceho.“ 

Ceny nehnuteľností určite ovplyvní cena hypoték v ďalších mesiacoch, konštatuje Búlik, ktorý si myslí. Že Európska centrálna banka zrejme nebude dvíhať úrokové sadzby, pričom ich pokles predpovedá až na leto či jeseň. Na druhej strane Búlik zdôrazňuje aj stav slovenských verejných financií. „Ak vláda neprijme jasné úsporné opatrenia, bude pravdepodobne rásť riziková prirážka štátnych dlhopisov, a s ňou aj úroky hypoték,“ uzatvára analytik. 

Ďalšie dôležité správy

Na snimke Hlavna Zeleznicna stanica Bratislava.
Neprehliadnite

Novej železničnej stanici v Bratislave by pomohlo zbúranie starej budovy. Železnice nesúhlasia