Vlani sa v hodnoteniach TRENDU Firma roka, Banka roka a Poisťovňa roka nič nezmenilo. Všetci víťazi obhajovali predvlaňajšie prvenstvá. Tento rok sa to podarilo len VÚB banke. Medzi firmami vynikli noví hráči. TREND zlepšil hodnotiaci model, v ktorom uprednostnil pomerové parametre. Firmou roka sa stal vlaňajší strieborný medailista, košická spoločnosť T-Systems.
Pre vlaňajšieho Manažéra roka Jozefa Ondáša je to dvojitá satisfakcia. On totiž úspešný košický projekt štartoval a viedol až do jari tohto roka, keď ho z kresla vyhnali zdravotné dôvody. Firma v súčasnosti zamestnáva viac ako dvetisíc ľudí a je solídnym základom východniarskeho Silicon Valley. A dôkazom, že na Slovensku má šancu nielen montáž vo mzde, ale aj sofistikovaná a kreatívna práca.
Na čele rebríčka Banka roka sa nič nezmenilo, hoci TREND zasiahol do jej hodnotiaceho modelu. Nemenil žiadne parametre ani váhy. Uplatnil však nové kvalifikačné kritérium, ktoré avizoval už minulý rok. O cenu sa mohli uchádzať iba tie bankové domy, ktoré sa dokázali preukázať investičným ratingom. Napriek kritike ich práce v minulosti ratingové agentúry majú možnosť lepšie vidieť do útrob účtovania bánk. Čo vie TREND neoficiálne, hovoria (neudelené) ratingové známky otvorene.
Naopak, model Poisťovne roka sa nezmenil. Tentoraz v hodnotení bodovali životné poisťovne. Najvyššie vystúpila poisťovňa Amslico, ktorú vlani prevzala jedna z najväčších amerických poisťovní MetLife. Amslico odolalo reputačnému riziku, ktoré mu po páde Lehman Brothers spôsobili problémy babičky, poisťovne AIG, ktorú zachraňovala americká vláda. Vďaka silnej kapitálovej výbave, zlepšeniu zisku a zníženiu nákladovosti vymenilo lanské striebro za zlatú medailu.
Väčšinu z nás však nezaujíma minulosť, ale budúcnosť. Dlhová kríza v eurozóne eskaluje. Čoraz častejšie sa hovorí o návrate druhej vlny krízy, ktorú imitácia fiškálneho šetrenia a reforiem po celom svete iba odďaľovala. Je možné, že Slovensko so svojím jedinečným výrobným programom bude na tom lepšie ako väčšina jeho európskych susedov. Ale je možné aj to, že jeho malá a extrémne otvorená ekonomika vpláva do veľmi rozbúrených vôd, ktoré ňou dramaticky zamávajú. Aktuálny vývoj v elektrotechnike naznačuje, že ani najsilnejšie piliere nemusia odolať útlmu dopytu.
Ako v rozhovore pre TREND hovorí známy poradca podnikateľov Ján Košturiak, slovenské firmy urobili za ostatné dva roky rekord v zlepšovaní produktivity práce. Zoškrtali v nákladoch, čo sa dalo. Viac už v mnohých prípadoch neušetria. Uprostred padajúceho dopytu budú musieť manažéri dokázať zdvihnúť výnosy. Kacírska myšlienka, však? Ale inak to naozaj nepôjde. Obchodníci budú musieť siahnuť na dno svojich možností.
A od lídrov sa budú čakať zázraky. V ťažkých rokoch, ktoré Európu i Slovensko čakajú, sa ukáže, ktorí z nich sú naozaj talentovaní riaditelia a ktorí o sebe iba vytvárali taký imidž. Kríza odhalí aj skutočné charaktery, lebo v dobrých časoch sa o správnych hodnotách dokážu ľudia pekne baviť, no v kritických momentoch – pri prepúšťaní či motivácii zostávajúcich zamestnancov – sa ukáže, ktorí manažéri sú osobnosti a ktorí „kreténi“, ako ich onálepkoval vo svojom fejtóne poradca Pepper de Callier.
Ročenka TREND TOP 2011 - vyše sto strán odvetvových tabuliek podľa hospodárskych výsledkov firiem vychádza ako samostatná príloha aktuálneho vydania TRENDU č. 45.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.