Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) posiela doplatky za lieky 114 308 poistencom, ktorí spĺňajú zákonom stanovené kritériá, v sume 1 864 508,31 eura. Ako informovala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová, doplatky v plnej sume pre deti do 6 rokov s preukazom zdravotne ťažko postihnutého (ZŤP) tvoria 5 641,59 eura pre 521 poistencov. Ostatným deťom do 6 rokov, ktorých bolo v posledných troch mesiacoch vlaňajška 18 227, smeruje 300 715,35 eura. Spolu 95 560 poberateľom dôchodkov a držiteľom preukazu ZŤP poisťovňa vráti 1 558 151,37 eura.

Vláda odsúhlasila návrh na novelu ústavy a návrh ústavného zákona na zrušenie Mečiarových amnestií, na ktorých sa v stredu dohodla koalícia. Návrhy tak posúvajú do parlamentu, rokovať by sa o nich malo v skrátenom legislatívnom konaní. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. Potom, ako táto novela nadobudne účinnosť, tak bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča. Predseda parlamentu Andrej Danko v stredu potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie. Podľa neho predložené riešenie je historickým kompromisom. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská po rokovaní vlády v súvislosti s navrhovaným riešením uviedla, že „sme v neštandardnej situácii, pretože Mečiarove amnestie spôsobili neštandardnú situáciu, na ktorú môžeme reagovať len neštandardným riešením“. Zároveň zdôraznila, že považuje dnešný návrh za prejav vôle zrušiť amnestie a akékoľvek riešenie, ktoré získa podporu 90 hlasov, bude považovať za najlepšie.

Prezident Andrej Kiska nikdy nebude rokovať s Marianom Kotlebom, predsedom Ľudovej strany Naše Slovensko. ,,Ja si nesadnem za ten istý stôl, kde prijímam tých, čo bojovali v SNP, s človekom, ktorý hovorí, že SNP bolo najčiernejším dňom našej histórie a 70-tisíc odvlečených a zabitých Židov nás nezaujíma, pretože my sme národ slovenský,“ povedal Kiska na dnešnom stretnutí so študentmi Trnavskej univerzity. Dodal, že za týmto názorom si stojí napriek tomu, že 30 percent obyvateľov s ním podľa prieskumov nesúhlasilo, keď z rokovaní po minuloročných parlamentných voľbách vynechal Kotlebu. Kiska vysvetlil, že aj keď pre svoje jednoznačné postoje nenachádza vždy pochopenie, tak stojí za to bojovať za ne.

Poisťovne vrátia pacientom peniaze

Andrej Kiska počas prejavu Zdroj: SITA

Vláda posilní svoj vplyv pri kontrole a fungovaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na základe novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú po stredajšom rokovaní vlády predstavil minister hospodárstva Peter Žiga, totiž ministerstvá hospodárstva a životného prostredia znova získajú kompetenciu vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam regulačného úradu. Podľa novely bude taktiež menovanie šéfa ÚRSO už len v rukách vlády. „ÚRSO naďalej zostane nezávislým úradom," sľubuje minister Žiga.

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na druhý štvrťrok tohto roka sú optimistické. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 750 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v apríli až júni tohto roka očakáva 12 percent opýtaných zamestnávateľov a 2 percentá oslovených firiem ich pokles. „Je to veľmi silný optimizmus,“ uviedla na stredajšej tlačovej besede generálna riaditeľka spoločnosti Manpower Group pre Českú republiku a Slovensko Jaroslava Rezlerová. Ide o najsilnejší druhý kvartál od roku 2011, kedy spoločnosť Manpower začala tento prieskum na Slovensku realizovať.

Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie v novom programovom období 2014 - 2020 do 28. februára v ôsmich z jedenástich programov 612,6 mil. eur. Znamená to 4,38 percent z celkovej alokácie všetkých programov v sume takmer 13,990 mld. eur bez Programu rozvoja vidieka. Oproti koncu januára čerpanie peňazí EÚ vzrástlo o 38,75 mil. eur a miera o 0,28 percentuálneho bodu. Vyplýva to z informácií ministerstva financií ako certifikačného orgánu týchto programov o schválení prostriedkov.

Ministerstvo školstva v stredu zverejnilo reformný dokument Učiace sa Slovensko, ktorý prináša víziu pre školstvo na 10 rokov. Ako na tlačovej besede povedal minister školstva Peter Plavčan, rezort tak vstupuje do druhej etapy konzultačného procesu reformného dokumentu, ktorá by mala trvať šesť týždňov. Počas tohto obdobia plánuje rezort organizovať okrúhle stoly na politickej a odbornej úrovni, k pripomienkovaniu dokumentu prizvú aj širokú verejnosť. Po verejnej diskusii ministerstvo následne spracuje finálny dokument, ktorý predloží na vládu a následne do parlamentu. Ak dokument získa podporu vlády a NR SR, ministerstvo školstva vypracuje prvé akčné plány na roky 2018 a 2019, ktoré budú obsahovať legislatívne opatrenia.

Vláda v stredu odsúhlasila návrh skupiny koaličných poslancov za strany Smer-SD, SNS a Most-Híd na zatvorenie obchodov počas sviatkov. Podľa návrhu novely Zákonníka práce, o ktorom by na blížiacej sa schôdzi Národnej rady SR mal rozhodnúť parlament, by mal byť maloobchodný predaj od začiatku mája tohto roka úplne alebo sčasti zakázaný počas 16 sviatočných dní v roku.

Priemerný podiel odpadu určeného na recykláciu by sa mal do roku 2030 v členských krajinách Európskej únie vrátane Slovenska zvýšiť zo súčasných 44 na 70 percent, 50-percentnú recykláciu chce EÚ dosiahnuť do roku 2020. Vyplýva to z pozmeňovacích návrhov k legislatívnemu balíku o odpadoch, ktoré v utorok schválil Európsky parlament. Poslanci tiež chcú obmedziť podiel skládkovaného odpadu na päť percent a dosiahnuť zníženie plytvania potravinami do roku 2030 o 50 percent. Europoslanci čoskoro začnú rokovania s Radou ministrov životného prostredia o finálnom znení novej legislatívy. Štatistiky za rok 2014 ukazujú, že v EÚ sa v priemere recykluje alebo kompostuje 44 percent komunálneho odpadu. Slovensko pritom patrí medzi členské štáty s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného odpadu, ktorý predstavuje len 12 percent. Až 88 percent komunálneho odpadu sa na Slovensku skládkuje alebo spaľuje. Produkcia komunálneho odpadu na Slovensku sa v roku 2014 zvýšila a predstavovala 475 kg na obyvateľa za rok, priemer EÚ je 321 kg na obyvateľa za rok. Európska komisia preto odporúča Slovensku postupne zvyšovať dane zo skládok a využiť tieto príjmy na podporu financovania separovaného zberu, triedenia a recyklácie.

Poisťovne vrátia pacientom peniaze

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.