Dvadsaťdeväťročný dátový inžinier William Orgertrice dostal v marci e-mail od jedného z náborárov spoločnosti Meta, ktorý ho požiadal, aby sa uchádzal o jednu z voľných pozícií. „Ponuka prišla v ten pravý čas. Krátko predtým som totiž dostal výpoveď,“ prezradil Američan portálu Business Insider.
Orgertrice úspešne prešiel prvým kolom výberového konania, ktoré prebehlo telefonicky. O dva týždne ho čakala praktická časť pohovoru prostredníctvom videohovoru. Na tú sa dátový inžinier podľa svojich slov pripravoval veľmi svedomito. Okrem absolvovania dvoch cvičných pohovorov s odborníkmi z Amazonu a organizácie Technologists of Color, si vytvoril aj profil na kariérnej stránke Mety, vďaka čomu získal prístup k prípravným podkladom. Tie obsahovali napríklad aj opis výberového procesu krok po kroku či programovací test.
Pohovor mal trvať hodinu. V úvode by mal kandidát podľa portálu Mety dostať päť minút na to, aby sa stručne predstavil, a potom nasledovali dva 25-minútové bloky na riešenie úloh z programovania. Bohužiaľ, aj napriek dôkladnej príprave Orgertrice nestihol vyriešiť všetky zadania a druhým kolom neprešiel. „Keby som dostal druhú šancu, urobil by som to inak,“ priznal.
V prvom rada by si dôkladnejšie prezrel portál Mety. Urobil totiž tú chybu, že preskočil viaceré užitočné materiály a prešiel priamo k praktickým otázkam z programovania, na ktoré sa mohli rekrutéri opýtať. Tie boli síce užitočné, no podstatne jednoduchšie než počas skutočného pohovoru. „Kiežby som to bol vedel vopred,“ posťažoval sa Orgertrice.
V rámci reparátu by inžinier strávil oveľa viac času precvičovaním skúšobných pohovorov. Podľa neho dokážu poskytnúť oveľa užitočnejšiu a konkrétnejšiu spätnú väzbu. Okrem toho by sa počas pohovoru uistil, že pri riešení úloh nahlas opisuje svoj postup a myšlienkové pochody. „Svoje programovacie zručnosti by som tým preukázal oveľa viac, než keby len nájdem riešenie,“ dodal. Podľa neho by mu potom rekrutéri možno odpustili, že niektoré úlohy nestihol vyriešiť.